Kaliningrade pristatoma intriguojanti klaipėdiečio Anatolijaus Klemencovo meninė instaliacija

Klaipėdietis menininkas, dizaineris, ilgametis Jūros šventės dailininkas Anatolijus Klemencovas šiandien išvyksta į Kaliningradą (Rusija), kur šį penktadienį, rugpjūčio 23-iąją, pristatys viešojo meno (angl. public art) erdvinę instaliaciją „Amžinosios tiesos“, originaliai nagrinėjančią aktualią tematiką: socialinių tinklų reikšmę, galimybę viešai pasisakyti ir tikimybę būti išgirstam.

Apie 200 kv. m ploto atviroje aikštelėje ties Frydrichsburgo vartais, istorine Kaliningrado įžymybe, kur šiuo metu veikia Pasaulinio vandenyno muziejus, išdygs 50 erdvinių objektų – ant metalinių štatyvų įtaisytų ruporų. Iš skardos pagaminti žmogaus ūgio bei kiek aukštesni, apie 2,8 m, interaktyvūs objektai, kviesiantys garsiai pranešti pasauliui savo tiesą, primena iš senųjų šventraščių išplėštus ir susuktus puslapius, akcentuodami šios dienos realijų ir amžinųjų tiesų sąsajas.

Renginys, organizuojamas Kaliningrade veikiančio Nacionalinio šiuolaikinio meno centro Baltijos skyriaus ir Pasaulinio vandenyno muziejaus, yra tarptautinio projekto „Pažink svetimšalį: savitarpio pažinimo skatinimas tarp Gdansko, Kaliningrado ir Klaipėdos gyventojų per šiuolaikinės kultūros ir meno mainus“ dalis. Klaipėdiečio sukurta viešojo meno instaliacija Kaliningrade bus eksponuojama iki š. m. rugsėjo 5 d.

Anot A. Klemencovo, kiekvienas žmogus, ištikimas konkrečiai idėjai ar pagautas minties, galės prieiti prie ruporo ir ją išrėkti, išliedamas pasipiktinimą, pagiežą, džiaugsmą ar nuostabą. Visi „Amžinųjų tiesų“ garsiakalbiai atsukti į aikštelės vidurį, kuriame bus padėtas kubas: aštresnių pojūčių mėgėjai galės prisėsti ant jo ir pasiklausyti skambančių tiesų. Beje, kai kurie ruporai turės akustinį užtaisą – iš jų sklis menininko parinktas garso takelis.

Instaliacijos kūrėjo teigimu, jo sumanyme esame ir ironijos, mat šių dienų visuomenėje, nepaisant glaudžius ryšius imituojančių virtualiųjų socialinių tinklų, įprasta negirdėti vienam kito, nesirūpinti dėl artimo jausmų bei nuomonės. Todėl šie ruporai gali suteikti šansą būti išgirstiems arba bent jau priminti apie šią būtinybę.

„Esu iš tikinčiųjų šeimos ir man visuomet buvo įdomu sklaidyti kelių šimtmečių senumo religines knygas, kurių puslapio krašteliai nuo vartymo yra įgiję savo atspalvį. Tai įdomus potyris su labai savita energetika“, – sumanymo inspiracijas nupasakojo kūrėjas. Siekiant panašumo su senaisiais šventraščiais, ruporams pagaminti pasirinkta skarda buvo apipavidalinta pasitelkus autorinę spaudos technologiją.

Kitas A. Klemencovo sukurtas erdvinis objektas rugsėjo pabaigoje bus pristatytas trečiajame projekte „Pažink svetimšalį“ dalyvaujančiame mieste Gdanske (Lenkija).

Projektas „Pažink svetimšalį“ įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo abipus sienos 2007–2013 m. programą. Pagrindinis programos, finansuojamos Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos Federacijos lėšomis, tikslas – stiprinti Lietuvos, Lenkijos bei Rusijos bendradarbiavimą plėtojant dvišalius ir trišalius santykius. Bendroji “Pažink svetimšalį“ projekto vertė – 873,620.59 eurų. Programos įnašas į projektą sudaro 768,786.12 eurų (88%) arba 2648468.1 Lt. Ko-finansavimas iš dalyvaujančių institucijų –  104,834.47 eurų (12%). 

 

ES sudaro 27 šalys narės, nusprendusios pamažu sujungti savo praktinę patirtį, išteklius ir kurti bendrą ateitį. Per 50 metų plėtros laikotarpį, puoselėdamos kultūrinę įvairovę, toleranciją bei asmens laisves, jos drauge sukūrė stabilumo, demokratijos ir darnaus vystymosi erdvę. ES siekis – skleisti savo vertybes ir dalytis pasiekimais su kaimyninėmis šalims ir tautomis.

 

Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo abipus sienos 2007–2013 m. programa siekiama skatinti ekonominį ir socialinį vystymąsi ES bei Rusijos pasienio regionuose sprendžiant bendras problemas ir iššūkius, skatinant kaimyninių tautų bendradarbiavimą. Pagal šią Programą Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų ne pelno organizacijos kartu su partneriais iš Kaliningrado srities įgyvendina bendrus projektus, finansuojamus ES ir Rusijos Federacijos lėšomis.

 

Šis tekstas parengtas naudojantis Europos Sąjungos parama pagal 20072013 m. Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo abipus sienos programą. Už jo turinį, kuris jokiomis aplinkybėmis neatspindi Europos Sąjungos pozicijos, atsako Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.