,,Labiausiai džiugina matyti dirbtuvių lankytojų susidomėjimą“ – Žaneta Jasaitytė-Bessonova

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centrui paskelbus naujų rezidentų atranką KKKC meno kiemo dirbtuvių rezidencijoms užimti paaiškėjo, kad viena laimingųjų Klaipėdoje gerai žinoma menininkė- Žaneta Jasaitytė-Bessonova. Jos kūrybos pobūdis apima daug sričių: dailę, dizainą, architektūrą, grafiką fotografiją ir net tarpdisciplininį meną. Kūrėja įgijo Dailės ir technologijų bakalauro laipsnį bei grafikos specialybės magistratūrą Šiaulių universitete, porą metų žinias gilino Portugalijos ESAD dizaino mokykloje.

Žaneta Jasaitytė-Bessonova pelnė daugybę pasiekimų ir apdovanojimų: ji tapo Šiaulių universiteto galerijos parodos ,,Posūkis“ (2001) bei Foto maratono (2004) laureate, iškovojo 3 vietą festivalyje „Enter“, pristačiusi animacinį filmuką „Sapnuoji“ (2006). Negana to, menininkė tapo jaunųjų meno ir kultūros kūrėjų premijos laureate (2007), Dailininkų sąjungos nare grafikos sektoriuje (2009)  ir laimėjo Lietuvos Dailininkų Sąjungos Jaunųjų menininkų prizą (2010).

Vienais reikšmingiausių darbų Žaneta Jasaitytė-Bessonova įvardija tarpdisciplininio meno parodą ,,Tarpininkavimo santykiai: mano kūnas tavyje“ ir A. Mončio namuose-muziejuje surengtą parodą ,,Euforija“. Pasak menininkės, šiuose kūriniuose vyrauja ne tik lakštiniai darbai, bet ir objektai, kurie jai ypač svarbūs.

Žaneta Jasaitytė-Bessonova yra sukaupusi ilgametę darbo patirtį ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Menininkės darbai buvo pristatyti Portugalijoje, Anglijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Islandijoje ir net Kinijoje. Vis dėlto savo kūrybos atramos taškais ji įvardija ,,Serpente“ galeriją Portugalijoje, su kuria bendradarbiauja nuo 2005 metų, ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centrą, kuris suteikia kūrėjai galimybių realizuoti savo idėjas.

KKKC rezidavimo laikotarpiu Žaneta Jasaitytė-Bessonova reziduos grafikos dirbtuvėse, kurių tematika įvairi: „Mano miestas Klaipėda“ (lino raižinys), Monotipijos laisvumas, „Aš ir mano medis“ (mišrios technikos), pakabukų „mumiukų“ kūrimas (linoraižyno atspaudas ant tekstilės, susiūvimas). Menininkės dirbtuvėse galės dalyvauti skirtingų grupių žmonės, taip pat specialiuosius poreikius turintys vaikai. Ji nori atkreipti dėmesį, kad itin svarbu, jog grupėje nebūtų per daug žmonių, ir visi turėtų galimybę staklėmis išbandyti kūrybos procesą. Žaneta Jasaitytė-Bessonova neslepia džiaugsmo, kai tuo susidomi kuo daugiau žmonių ir tikisi, kad atšilus orams grafikos dirbtuvės bent kartą per mėnesį būtų rengiamos lauke. Tokiu būdu bus sudominti praeiviai.

Ateityje Žaneta Jasaitytė-Bessonova ruošiasi sukurti grafikos atspaudų ciklo parodą „Mūsuose ji yra“. Menininkė pasakoja, kad ji bus susijusi su kūno linijomis, šviesomis bei grafikos atspaustais ant audinio ir aptrauktais objektais, kurie sužadins dvilypiškumo jausmus. Kūrėjai ypač svarbu, kad tarp parodos dalyvių būtų ir vaikų. Siekdama sužadinti jaunųjų lankytojų susidomėjimą, Žaneta Jasaitytė-Bessonova svarsto sukurti ir liečiamų darbų.

Gabrielė Staponaitė