,,Norėčiau, kad žmonės atsipalaiduotų ir savęs nenuvertintų“ – Urtė Jasenka

Viena išrinktųjų, laimėjusi naujų rezidentų atranką KKKC meno kiemo dirbtuvių rezidencijoms užimti – jaunosios kartos menininkė Urtė Jasenka. Kūrėja jau daugiau nei dešimtmetį aktyviai organizuoja kolektyvines bei personalines parodas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Menininkės darbai buvo pristatyti tarptautinėje šiuolaikinio meno parodoje ,,INSPIRATION“ Italijoje (2016), personalinė grafikos darbų paroda BLACK&WHITE įvyko Norvegijoje (2016).

Savo kūrybos kelią Urtė Jasenka pradėjo dar besimokydama Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Kūrėja suformavo minimalistinį ,,pasaulį“ kupiną detalių, pasikartojančių elementų, gamtos motyvų, pasakojimų, stebuklų, grožio. Mergina išreiškia ne tik šviesiąją žmogaus prigimtį. Ji nevengia tamsos, liūdesio, trapumo, mistikos ir kentėjimo. Pasak menininkės, stebėdama aplinką svarbiausias mintis ji išlieja popieriaus lape. Urtė Jasenka tvirtai įsitikinusi: ,,Būti čia ir dabar, mėgautis tuo, kas duota – gera ar bloga – visa širdimi yra gyvenimo prasmė ir laisvė“.

Reziduodama KKKC meno kiemo dirbtuvėse kūrėja tikisi išbandyti naujas grafikos formas – raižant lino raižinius, cinko, plastmasės plokšteles ir šiuos darbus spausti per grafikos preso stakles. Pasak Urtės Jasenkos, naujos technikos pagalba pavyks įvesti daugiau spalvų į jos kuriamus monochrominius darbus. Ji įsitikinusi, kad rezidavimas meno kiemo dirbtuvėse prisidės prie asmeninio tobulėjimo ir taps puikia proga sukurti naują grafikos darbų ciklą.

Rezidavimo laikotarpiu Urtė Jasenka ves vaizduotės lavinimo dirbtuves vaikams ir suaugusiems. Atėję lankytojai galės be jokių griežtų taisyklių lieti akvarelę, kurti abstrakcijas ir mėgautis procesu negalvodami apie rezultatą ar atlikto darbo kokybę. ,,Norėčiau, kad žmonės atsipalaiduotų ir savęs nenuvertintų“ – mintimis dalijasi menininkė. Išdžiūvus akvarelei dalyviai pasiims tamsius markerius ar pieštukus ir pasitelkę vaizduotę esamuose darbuose ieškos jau konkrečių vaizdinių, o atrastus objektus išryškins naujomis priemonėmis. Kūrėja neslepia, kad šis procesas kiek primena vaikystę, tačiau jis ne tik lavina mąstymą bei skatina naujų idėjų atsiradimą, bet ir suteikia galimybę geriau pažinti save.

Urtė Jasenka kviečia žmones nepamiršti visą pasaulį sukrėtusių įvykių ir sudalyvauti dar vienose dirbtuvėse pavadinimu ,,Laiškai kovotojams“. Menininkė ragina drauge rašyti ir piešti laiškus šiuo metu Ukrainoje kovojantiems kariams. Visi laiškai bus perduoti ,,1k paramos fondo“ įkūrėjui Ignui Zimaičiui, kuris sėkmingai juos išsiųs į karo niokojamą šalį. Menininkė įsitikinusi, kad nors tai atrodo smulkmenos, tačiau kariams šie laiškai gali tapti vilties talismanais.

Gabrielė Staponaitė