KKKC PARODŲ RŪMUOSE – KELIONĖS PO EKSPOZICIJŲ UŽKULISIUS SU YPATINGAIS ŠUNIMIS

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras vienuoliktąjį kartą vykstančioms „Vaikų kultūros dienoms 2017“ pasiūlė išskirtinai unikalų projektą – ekskursijas po parodų instaliavimo užkulisius su terapiniais šunimis.

KKKC Parodų rūmuose spalio 16–19 dienomis vyks V respublikinės parodos „Mažoji plastika“, skirtos Klaipėdos skulptūrų parko 40-mečiui, ir jubiliejinės Sauliaus Bertulio kūrybos parodos „Sąsajos“ instaliavimas. Naujų ekspozicijų formavimo procesas paprastai slepiamas nuo pašalinių akių, tačiau ir jame galima atrasti daugybę kūrybiškų niuansų. Kaip kuriama parodos architektūra, kodėl ekspozicijoje kūriniui pasirenkama viena ar kita vieta, kaip pritaikomas apšvietimas, kokių specialybių žmonės dalyvauja rengiant parodas, kokia jų misija šiame procese? Atsakymų į šiuos klausimus edukacinio projekto dalyviai Parodų rūmų užkulisiuose ieškojo kartu su Maltos ordino pagalbos tarnybos šunimis bei jų šeimininkėmis.

Ekskursija su terapiniais šunimis – visiškai naujas, bandomasis edukacinis projektas, pasiūlytas vienos iš terapinių šunų šeimininkių, KKKC darbuotojos Ingos Norkūnienės. Tačiau tai nereiškia, kad keturiems pakaitomis ekskursijose dalyvavusiems šunims Kleopatrai, Lotai, Bači ir Kuršiui susitikimas su vaikais bus naujiena. Pasak kaniterapeutės Loretos Jurkuvienės, šie šunys nuolat dalyvauja užsiėmimuose su seneliais ir vaikais, turinčiais negalią, padeda jiems mokytis, ugdyti socialinius įgūdžius, užmezga emocinį ryšį ir tampa motyvatoriumi vaikui ar senoliui stengtis kuo geriau atlikti tam tikrus veiksmus. Paklausta, kokie šunys gali tapti terapiniais, L. Jurkuvienė pasakojo: „Tikrai ne kiekvienas šuo turi savybių, būtinų kaniterapijai. Šiuos gyvūnus labai atidžiai renkamės, nuo 2 mėnesių stebime, kaip jie bendrauja su vaikais, kaip reaguoja į aplinką, ir labai ilgai mokome. Įgimtų šuns savybių kaniterapijai nepakanka – tam reikalingas ilgas, kantrus ir nuoseklus darbas treniruojant šunis, jų elgesys nuolat stebimas ir testuojamas specialistų. Mūsų šunims labai pasisekė, nes juos dresuoja ir testuoja vienas geriausių šunų dresuotojų Lietuvoje Giedrius Gumuliauskas, jau daugiau nei 20 metų dirbantis su tarnybiniais ir sportiniais šunimis, – džiaugėsi kaniterapeutė. – Kalbant apie šiuos gyvūnus, sakyčiau, kad šunų pasaulyje terapiniai šunys – išskirtiniai, jiems visi be išimties žmonės yra draugai, visus besąlygiškai priima ir myli. Jie prie kiekvieno prieina, glaudžiasi, leidžiasi glostomi, jiems patinka bendrauti, ir nesvarbu, ar tai pavienis žmogus, ar grupė. Ir tas užsimezgęs žmogaus ir šuns ryšys, gyvūno kūno šiluma, širdies plakimas ramina ir tampa terapija net labiausiai pažeistai sielai.“

KKKC Parodų rūmų inicijuotame projekte dalyvavo Maltos ordino pagalbos tarnybos šunys anglų kokerspanielė Kleopatra su savo šeimininke Loreta, Berno zenenhundė Lota su šeimininke Alva, entlebucho zenenhundas Bači su šeimininke Irina ir erdelterjeras Kuršis bei jo šeimininkė Inga. Paklausta, kokios šių šunų sąsajos su maltiečiais, L. Jurkuvienė paaiškino: „Ir aš, ir Alva esame maltietės, o šio ordino pagrindinė veiklos sritis – rūpestis neįgaliais vaikais ir seneliais. Pasiūlėme savo vadovams pritaikyti kaniterapiją, mūsų idėja buvo šiltai sutikta ir tai tapo viena iš maltiečių veiklų. Beje, šioje srityje mes esame pirmieji, Lietuva su šiuo projektu Maltos ordino akimis yra pionierė ir tuo garsėja visame pasaulyje.“

Pasak „Vaikų kultūros dienų“ organizatorių Klaipėdos kultūros centro Žvejų rūmų darbuotojų, susidomėjimas ekskursijomis po parodų instaliavimo užkulisius su terapiniais šunimis buvęs toks milžiniškas, kad vos paskelbus projekto programą visos 10 ekskursijų akimirksniu rezervuotos. Tačiau šįkart nepakliuvusieji neturėtų nusiminti – KKKC Parodų rūmai planuoja įvesti tradiciją kartą per mėnesį rengti parodos lankymą su šiais išskirtiniais šunimis. Projekto iniciatoriai tikisi, kad terapiniai šunys ekskursijose po Parodų rūmus taps ne tik atviraširdžiais bendrakeleiviais, bet ir nuoširdžiais vaikų motyvatoriais kelionėje į dar nepažintą meno pasaulį.

Daugiau informacijos

Inga Norkūnienė
Kultūros vadybininkė edukacinių seminarų organizavimui
Mob. tel. 8 618 14506
El. p. inga@kkkc.lt
www.menokiemas.lt