MENO IR MOKSLO DIALOGAS: KŪRYBINGOS EKSKURSIJOS PO KKKC PARODŲ RŪMUS SU TERAPINIAIS ŠUNIMIS

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2017 m. lapkričio 16 d. 10.30 – 15.00 val. įvyko edukacinės ekskursijos moksleiviams ir BĮ Neįgaliųjų centro „Lakštutė” nariams su Maltos ordino pagalbos tarnybos terapiniais šunimis. Šios ekskursijos tapo Klaipėdoje jau trečiąjį kartą organizuojamo meno ir mokslo festivalio „RESTART“ programos dalimi.

Edukacinių ekskursijų su terapiniais šunimis ir origamio kūrybinių dirbtuvių atspirties tašku tapo meno ir mokslo dialogas. Meno sričiai ekskursijų metu atstovavo ne tik erdvė – Parodų rūmai, bet ir pažintis su naujos ekspozicijos instaliavimo procesu bei origamio kūrybinės dirbtuvės su lektore Rūta Petniūnaite. Dirbtuvių metu vaikai, lankstydami iš popieriaus, buvo supažindinti su edukacinėmis meno galimybėmis bei poveikiu: popieriaus lankstymas lavina smulkiąją motoriką, atmintį ir erdvinį mąstymą, o tai reiškia, kad ateityje asmeniui yra lengviau spręsti geometrinius uždavinius, ugdomas kūrybiškumas, išmokstama atkaklumo, sutelkti dėmesį. Žinoma, ne mažiau svarbi yra estetinė lankstymo reikšmė.

Mokslo sričiai žaisminguose edukaciniuose užsiėmimuose atstovavo kaniterapija. Jau 26-us metus Lietuvoje veikianti Maltos ordino pagalbos tarnyba vykdo pasaulinės humanitarinės organizacijos – Maltos Ordino – misiją: teikia pagalbą skurstantiems, vienišiems, turintiems negalią įvairaus amžiaus žmonėms. Be kitų šios misijos veiklų, jau beveik metus vykdoma ir nauja – kaniterapija. Edukacinėse ekskursijose pakaitomis dalyvavę Maltos ordino pagalbos tarnybos šunys bei jų šeimininkės: anglų kokerspanielė Kleopatra su kaniterapeute Loreta Jurkuviene ir Berno zenenhundė Lota su kaniterapeute Alva Surviliene teoriškai ir praktiškai pristatys šį moksliniais tyrimais grįstą pagalbos žmogui metodą.

Pagrindinis kaniterapijos tikslas – alternatyvi reabilitacinė pagalba įvairaus amžiaus asmenims, turintiems fizinę ar protinę negalią, vaikams su raidos ar mokymosi sutrikimais bei kitiems specifinės reabilitacinės pagalbos reikalingiems žmonėms. Taip pat tai gali būti puiki priemonė gerinti mokymosi, pažinimo ir socializacijos įgūdžius, fizines bei emocines būsenas. Metodas išskirtinis tuo, kad į veiklą įtraukiamas specialiai paruoštas šuo. Šunys daugelį tūkstantmečių evoliucionavo būdami šalia žmonių. Tad neturėtų stebinti faktas, kodėl šuo, labiau nei bet kuris kitas gyvūnas, geba „pajusti“ žmogaus jausmus bei emocijas ir į juos atsiliepti. Dėl gana sudėtingos kognityvinės sistemos ir aštraus sensorinio suvokimo šuo išskirtinai gerai atpažįsta žmogaus siunčiamus kūno signalus ir gerai supranta žmogaus elgesį.

Tuo galėjo įsitikinti edukacinių ekskursijų dalyviai. Jie ne tik buvo teoriškai supažindinti su kaniterapijos metodu, bet ir praktinių užsiėmimų metu tiesiogiai bendravo, kontaktavo su šiais kruopščiai atrinktais, nuolat testuojamais ir treniruočių metu geriausias darbines savybes išsiugdžiusiais šunimis.

Tai jau antrasis jaunųjų klaipėdiečių susitikimas su terapiniais šunimis Parodų rūmų erdvėse. Pirmasis bandymas, vykęs spalio mėnesį Vaikų kultūros dienų metu, viršijo visus lūkesčius – per tris dienas su projekte dalyvaujančiais Maltos ordino pagalbos tarnybos šunimis Kleopatra, Lota, Bači ir Kuršiu susitiko bei jų lydimi po parodų užkulisius keliavo per šimtą įvairaus amžiaus vaikų.