ADHOC Žmogaus teisių kino festivalis

Žmogaus teisių kino festivalis „Nepatogus Kinas“ – tai septintus metus iš eilės vykstantis dokumentinių filmų festivalis, siekiantis kino pagalba pasakoti apie lokalias ir globalias žmogaus teisių problemas plačiam žiūrovų ratui. Tai socialinis – kultūrinis projektas, kurio metu rengiamos nekomercinės dokumentinio kino peržiūros Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, rodoma įvairi dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su filmų kūrėjais, organizuojamos diskusijos su žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Nepaisant projekto socialinės misijos ir nekomercinio pobūdžio, “Nepatogus Kinas” kartu yra ir vienas lankomiausių kino renginių Lietuvoje.

Festivalio programa KKKC Parodų rūmuose:

Lapkričio 9d., šeštadienis

16.30. 

Au Pair (Danija / 2011 / 58 min., Režisierės: Nicole N. Horanyi, Heidi Kim Andersen)

Trys filipinietės per “Au Pair” programą į Daniją atvykodėlskirtingų priežasčių. Roselie paliko gimtuosius namus, kad jauniausiajai seseriai užtikrintų galimybę baigti mokslus. Devyniolikmetė Matet siunčiamais pinigais padeda vėžiu sergančiai motinai. Tuo tarpu Theresos siunčiami pinigai gelbsti skurstančią šeimą ir prisideda prie mažametės dukros ateities. Merginos supranta, kad grįžti į Filipinus nėra prasmės ir laikiną darbą Danijoje reikia pakeisti kažkuo kitu – likti dirbti nelegaliai, išvažiuoti uždarbiauti kitur arba tiesiog susirasti Danijoje turtingą vyrą. Nors „au pair“ buvo įsteigta kaip kultūrinių mainų priemonė, tačiau iš šio filmo tampa akivaizdu, kad programa tapo pigios darbo jėgos importo ir išnaudojimo sistemos dalimi, kur ryšiai tarp žmonių pirmiausia vertinami pinigais ir nebėra lengva vienareikšmiškai atsakyti kas yra išnaudotojas, o kas – auka.

17.40.

Nesuskaičiuoti žmonės  (Kanada / 2012 / 99 min., Režisierius: Aaron Yeger)

Romų istorija Europoje ir Lietuvoje siekia šimtmečius. Per šį laikotarpį jie tapo tautosakos dalimi, romantiškais klajokliais, arkliavagiais, muzikantais ar būrėjais. Tačiau realybėje romų gyvenimas visais laikais buvo pažymėtas socialinės atskirties, nepakantumo ir – galiausiai – rasizmo ženklais. Šiandien vis dar mažai kam žinoma, kad beveik pusė milijono romų tapo holokausto aukomis nacių konclageriuose Antro pasaulinio karo metais. „Nesuskaičiuoti žmonės“ pateikia kompleksišką romų tautos istorijos paveikslą, kuriame susilieja kultūros, muzikos ir poezijos pavyzdžiai, holokaustą išgyvenusių žmonių pasakojimai ir skaudžios šių dienų realijos. Europai nesugebant išspręsti savo didžiausios etninės mažumos socialinių problemų, daugeliui europiečių romai ir toliau išlieka tiesiog „čigonai“, tie, kurių geriausia vengti.

 19.40. 

Saulės šėšėlyje (Jungtinė Karalystė, Tanzanija / 2012 / 84 min., Režisierius: Harry Freeland)

Savo išvaizda iš minios išsiskiriantys žmonės dėmesio sulaukia visur. Tačiau jei mažame Lietuvos miestelyje praeinantis juodaodis vis dar traukia nuoširdžios nuostabos ar įtarumo kupinus žvilgsnius, Tanzanijos kaime būti baltu– mirtinai pavojinga. Albinizmu sergantys afrikiečiai nuo seno kenčia žiaurią diskriminaciją. Visdar manoma, kad šviesios odos ir baltų plaukų žmonėse yra įsikūnijęs pats velnias. Kaimo raganiams paskelbus, kad albinosų kūno dalys atneša pasakiškus turtus, įvykdomos žiaurios užsakomosios žmogžudystės. Tokioje aplinkoje filmo herojams – penkiolikmečiui Vedastus ir albinosų teises ginančiam Josephat –  tenka kovoti su nepakeliama socialine stigma. Šis sukrečiantis britų režisieriaus debiutinis pilnametražis dokumentinis filmas atskleidžia prietarų valdomos visuomenės tamsiausias puses, tačiau taip pat priverčia žavėtis neįtikėtina filmo herojų dvasios stiprybe.

Lapkričio 10d., sekmadienis

16.00. 

Patiekalas (Kanada / 2010 / 70 min., Režisierė: Maya Gallus)

Ar pakelės užeigoje omletas skanesnis, jei jį patiekia padavėja nuoga krūtine? Kodėl Japonijoje  yra restoranų, kurių klientai su padavėjomis elgiasi lyg šeimininkai su tarnaitėmis? Ir pagaliau kodėl daugelio pigių barų padavėjomis dirba moterys, tuo tarpu prabangiuose restoranuose paprastai maistą tiekia tik vyrai? Stengdamiesi suprasti šio verslo subtilybes filmo kūrėjai lankėsi visur – nuo Kanados greito maisto valgyklų iki tik gurmanams skirtų Paryžiaus restoranų. Tačiau ne gardūs patiekalai yra šio filmo pirmame plane. Šiame įžvalgiame režisierės Maya Gallus filme atsiskleidžia sudėtingas socialinių normų, stereotipų ir galios santykiais grįstas restoranų užkulisių gyvenimas, priverčiantis susimąstyti apie lyčių vaidmenis ne tik darbo santykiuose, bet ir platesniame kontekste.  

18.00.  

Pasirodymas (Prancūzija, JAV / 2012 / 72 min.,  Režisierius: Olivier Meyrou)

Pagrindinis filmo herojus – Fabrice – garsios cirko akrobatų trupės žvaigždė. Tačiau svaiginanti karjera nutrūksta patyrus sunkią traumą pasirodymo metu. Jaunas vyras lieka iki juosmens paralyžiuotas visam gyvenimui. Neįsivaizduodamas gyvenimo be cirko, Fabrice nusprendžia sugrįžti į jį kaip nacionalinio cirko mokyklos treneris. Tarp trenerio ir jo mokinių – Alexandre‘o ir Matias‘o – užsimezga ypatingas draugystės ir pasitikėjimo ryšys. Jie nusprendžia sukurti tokį pasirodymą, kuriame galėtų dalyvauti ir Fabrice. Ilgus metus režisieriaus Olivier Meyrou kurtas filmas itin subtiliai atskleidžią sunkią negalią patyrusio žmogaus vidinę dramą, norą kabintis į gyvenimą, ieškoti naujų savęs realizavimo formų. Filme dominuoja ilgi, ramūs kadrai, nuotaiką kurią intymūs herojų pašnekesiai. Akių žvilgsnis ar tylos minutė poilsio metu čia pasako daugiau, nei galėtų pasakyti žodžiai.

Lapkričio 11d., pirmadienis

17.30. 

Liepsnojantis kraujas (Indija / 2012 / 84 min., Režisierius: Dylan Mohan Gray)  Po filmo – diskusija ”AIDS verslas – tikroji žmogaus gyvybės kaina”. 

Šiame filme pasakojama istorija dešimtims milijonų žmonių kainavo gyvybes. Jau 1996 metais atsirado galimybė pradėti gaminti pigius ŽIV stabdančius vaistus, tačiau vakarų farmacinės kampanijos dėjo visas pastangas, kurdamos dirbtinius ribojimus, besistengdamos  išlaikyti vaistų monopolį ir aukštas jų kainas. Per dešimtmetį buvo įmanoma išgelbėti milijonus gyvybių skurdžiose pasaulio šalyse, tačiau to padaryti nepavyko dėl paprasčiausio korporacijų godumo. Tik dėka kai kurių žymių pasaulio žmonių, mokslininkų ir aktyvių visuomenininkų šių vaistų monopolį visgi pavyko įveikti. Nepaisant to, filmo žinia per daug optimistiškai nenuteikia – didžioji kova už gyvybes gelbstinčius vaistus dar ateityje.

20.00. 

Saulės mamos  (JAV, Danija, Egiptas / 2012 / 58 min., Režisierės: Mona Eldaief, Jehane Noujaim)

“Basakojų universitetas” – taip vadinasi projektas, kurio metu skurdžių šalių kaimo vietovėse gyvenančios moterys pakviečiamos į Indiją, mokytis tam tikrų praktinių įgūdžių. Šis projektas orientuotas į moteris ne veltui – daugiau tikimybės, kad būtent jos, o ne vyrai, liks bendruomenėje ir perduos įgytas  žinias kitiems. Jordanijos beduinų kaimelio gyventoja Rafea – viena iš 27 moterų, atrinktų į mokymus kaip namuose įsirengti saulės energijos šaltinį. Tačiau ne išsilavinimo ar įgūdžių stoka bus didžiausia kliūtis Rafėjos kelyje. Prieš tampant saulės inžiniere Rafejai reikės pakeisti beduinų bendruomenę, kurioje moters vieta pirmiausia yra namie, prie puodų. „Saulės mamos“ nėra tiesiog „projektinis“ filmas. Pagrindinės herojės entuziazmo ir ryžto dėka režisierėms pavyko papasakoti jaudinančią istoriją apie tradicijų kaitą, lyčių lygybę ir, svarbiausia, ryžtą įgyvendinti savo svajones.

Lapkričio 12d., antradienis

17.30. 

Auksinis ruduo (Vokietija, Austrija / 2010 / 95 min., Režisierius: Jan Tenhaven)

Janas Tenhavenas filme „Auksinis Ruduo“ (“Herbstgold”) seka penkių sportininkų pasirengimą Pasaulio veteranų  lengvosios atletikos čempionatui. Azartas ir energija veržiasi per kraštus, pasirengimo treniruotėse gerinami asmeniniai rezultatai, šlifuojama šuolio į aukštį ar disko metimo technika, aptarinėjami galimi varžovai. Žinoma, kai esi devyniasdešimt penkerių kūnas reikalauja vis didesnio gydytojų dėmesio. Tačiau žvelgiant iš šalies neatrodo, kad kas nors galėtų šiuos žmones sustabdyti veržiantis pergalės link. Pergalės prieš laiką ir save. Šis nuotaikingas, bene rekordišką žiūrovų simpatijų prizų skaičių turintis filmas, spinduliuoja gyvenimo džiaugsmu. Nors Lietuvoje įprasta, kad pensijos sulaukę žmonės dingsta iš žiniasklaidos dėmesio ir visuomeninio gyvenimo, „Auksinis Ruduo“ sugriauna seno žmogaus stereotipą ir verčia susimastyti apie tai, kaip kiekvienas iš mūsų įsivaizduojame savo senatvę.

19.15

Nematomi (Prancūzija / 2012 / 110 min.,  Režisierius: Sébastien Lifshitz)

Prancūzų režisieriaus filmas“Nematomi” (“Les Invisibles”) pasakoja penkiasdešimties metų senumo įvykius, tačiau Lietuvos kontekste išlieka itin aktualus.  Visi filmo herojai yra prancūzų gėjų judėjimo pionieriai, žmonės nusprendę nebeslėpti savo tapatybės tuomet, kai Prancūzija panašėjo į šių dienų Lietuvą, kai lytinė orientacija vis dar buvo laikoma nuodėme, o gėjų eitynės už lygias teises keldavo didžiulį visuomenės pasipriešinimą. Meistriškai plačiu kampu 35 mm juostoje nufilmuotus pašnekovų portretus keičia pietų Prancūzijos peizažai ir gausi archyvinė medžiaga. Tačiau šis filmas nėra tiesiog istorinė dokumentika apie LGBT kovą už lygias teises. Visų pirma, tai jautri istorija apie meilę ir susitaikymą su savimi. Nepaisant skausmingų išgyvenimų, daugelis filmo herojų spinduliuoja vidine stiprybe ir užkrečiančiu optimizmu.
Režisierius Sébastien Lifshitz už šį darbą prancūzų kino akademijos šiemet buvo įvertintas aukščiausiu prizu – Cezario apvanojimu.

Filmų seansai nemokami. Filmai originalo kalbomis su lietuviškais subtitrais. Daugiau apie festivalį: www.nepatoguskinas.lt