Etnomobilizacija

2011 m. birželio 18 d. (šeštadienis) 17 val. KKKC Parodų rūmuose (Aukštoji g. 1 / Didžioji Vandens g. 2) Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras ir Dovilų etninės kultūros centras bei KKKC penktąjį kartą kviečia susipažinti su grupėmis eksperimentuojančiomis etninės muzikos pagrindu. 2007 metais užgimęs renginys MOBILIZACIJA šiais metais neatsitiktinai su prierašu „Etno”. Trejetas grupių, PIEVOS, GYVATA ir DONIS su RASA SERRA, 2010 metais taipogi savo diskografijas papildė naujais darbais.

Klaipėdoje pirmą kartą pasirodysiančios PIEVOS atliks akustinę naujų kūrinių programą. Gyvata repetuodama ilgos žiemos vakarais taip pat paruošė naują 9 kūrinių programą. Donis su Rasa Serra atliks kompozicijas iš paskutiniojo albumo „Kas tave šaukia …”. Folkloras gyvas, jis nemiršta, tik įgauna naujas formas ir gyvena toliau.

PIEVŲ naująją kompaktinę plokštelę „Paprastas pasaulis“ užpildė roko smarkumas, folkloro gelmė ir poezijos begalybė. Albumą išleido baltiškos muzikos leidykla Dangus.

Tai itin spalvingas ir ekspresyvus albumas, talpinantis net penkiolika dainų, kurių tekstuose gamtos ir jausmų kupinos poetų A. Svidinsko, O. Baliukonytės, D. Kajoko, R. Skučaitės, V. Šulcaitės eilės ir senasis folkloras. Kaip pasakoja grupės nariai, naujasis albumas buvo kuriamas daugiau negu tris metus, per taip vadinamą sunkmetį. Ir nors daugumai žmonių, kaip ir patiems muzikantams – tai nebuvo lengvas periodas, PIEVOS prisipažįsta, kad tik susirinkę į repeticijas, kurdami ir grodami sugebėjo pamiršti kasdienines negandas, muzika tapo įkvėpimo ir atsparos šaltiniu prastam gyvenimui ir padėjo į viską pažiūrėti paprasčiau.

Tokia išvaduojanti kūrybinė laisvė – skiriamasis „Paprasto pasaulio” bruožas. Muzikiniais kanonais savęs nevaržanti grupė savo dainose įpynė daug skirtingų, laisvų interpretacijų. Albumo kūriniuose galima išgirsti visą stilių įvairovę – nuo švelnių meilės baladžių iki griežtų elektrinių
gitarų rifų, mistiškų sutartinių ir jausmingų bliuzo elementų.

www.pievos.lt
Albumo daina „Būsi liksi“ www.youtube.com/watch?v=IFnMjoRkLdI

Grupė GYVATA vienija bendraminčius, moksleivius ir studentus, mylinčius ir puoselėjančius senąsias mūsų tautos tradicijas. Nuo 2009 m. Klaipėdos moksleivių saviraiškos centre susibūręs jaunimas šoka liaudiškus šokius, mokosi groti, dainuoja bei savitai aranžuoja jiems patinkančias dainas.

Kolektyvas pavadinimą pasirinko įkvėpti Vydūno: „Tautos gyvata yra gyvas psichinis pasaulis. Tasai turi turtėti, turi svarbėti, turi daugiau veikti žmonijoj ir visame pasaulyje. Eina šišion
kalba apie kultūrą, apie kalbą, kalbos turtus, apie tautos žmonių įpročius ir būdus, apie jų sielos apsireiškimus, apie žmoniškumo antspaudą tautos gyvenimo skritulyj.“

Naujame post-folkloro projekto DONIS albume „Kas tave šaukia…“ įrašytame kartu su dainininke Rasa Serra pakiliai atgimsta karinės lietuvių dainos. Šis kompozitoriaus Donato Bielkausko darbas vainikuoja Žalgirio mūšio šešių šimtų metų jubiliejų menančią vasarą ir jaudina klausytojus lyriškai interpretuotomis lietuvių liaudies karinėmis – istorinėmis dainomis.

D. Bielkauskas keletą metų ruošė albumą ir kruopščiai rinko senąsias folkloro dainas. Lietuvių liaudies karo dainos ypatingos itin stipria lyrika ir mitine simbolika. Dainų siužetuose susipina nerimą kelianti nuojauta, moterų rūpestis, ilgesys ir skausmas, į pražūtį išjojančių vyrų drąsa ir atsidavimas tragiškam likimui. Žygis į karą virsta kelione į pasaulį anapus, kupina prasmingų simbolių.

Tokį dainų paveikslą dar labiau sustiprina brandžios D. Bielkausko aranžuotės ir skaidrus, įtaigus Rasos Serros vokalas. Albume skamba platus lobynas lietuvių liaudies bei klasikinių instrumentų, taip pat melodingi elektrinės gitaros intarpai ir oru sklendžiantys elektroninės muzikos efektai. Prie kūrinių muzikos daug prisidėjo vienas geriausių Lietuvos gitaristų – Giedrius Balčiūnas „Jumbo“, įgrojęs improvizacijas elektrine ir akustine gitaromis bei liutnia.

Grupės dainose įsipina ir populiariosios muzikos stilistika. „Albumo skambesio norėjau būtent tokio, nors kai kam jis gal bus netikėtas, – sako Donatas Bielkauskas. – Manau Lietuvos post-folkloro scenoje tokio skambėjimo albumo dar nebuvo išleista. Esu dėkingas visiems puikiams muzikantams, kurie padėjo jį įrašyti.”

Taurus liaudies kūrybos palikimas „Donio“ vardu suskamba kaip niekad didingai. Čia susipina drąsūs maršų ir valsų ritmai, širdį veriantis smuikas, harmoninga akustinių ir elektroninių sąskambių pilnuma. Pakili ir melancholiška kelionė lėto šokio ritmu nukelia į amžių glūdumą, iš kur
tebeaidi prigimtiniai ritualai.

Pasak tautosakininkės Pranės Jokimaitienės, lietuvių liaudies karinės – istorinės dainos „parodė gilų filosofinį liaudies žmogaus požiūrį į gyvenimą, reiškė optimizmą ir meilę, taurumo ir dvasios pergalę prieš
kančią ir sunaikinimą.“ Būtent tokia šių dainų didybė ir dvasingumas suskamba „Kas tave šaukia…“ improvizacijose.

www.donis.lt
Albumą galima išgirsti adresu – www.donis.lt/diskografija_kastavesaukia.html
Albumas Dangaus leidiniuose – www.dangus.net/releases

Bilieto kaina 6 Lt