Going Public

Kokios meno galimybės viešojoje erdvėje ir kam jis atrodo patrauklus? Atsakymo į šiuos klausimus ieško Baltarusijos, Lietuvos ir Kaliningrado menininkai, dalyvaujantys projekte „Going Public. Apie galimybes viešai pasisakyti“. Iki pat lapkričio mėnesio bus tyrinėjama aplinka, vyks interakcijos su praeiviais ir meninės invazijos – ir ne vien tam, kad būtų sukurtas koks nors apčiuopiamas objektas. Baigiamasis renginys, vyksiantis Leipcige, bus skirtas Minsko, Klaipėdos ir Kaliningrado atspindžiui Vokietijoje sukurti.

Iki 2012 m. lapkričio mėn.
Klaipėda, Minskas, Kaliningradas ir Leipcigas

Meno vaidmuo. Žvelgiant į politines permainas arabų šalyse ir protestus Vakarų valstybėse šis klausimas atrodo aktualus kaip niekada. Ar menininkų veiksmai viešojoje erdvėje yra gerai matomi, efektyvūs ir kokybiški? Kokie ryšiai užsimezga tarp meno ir visuomenės?

Goethe’s instituto inicijuotame projekte „Going Public. Apie galimybes viešai pasisakyti“ dalyvauja Lietuva, Baltarusija ir Kaliningrado sritis, t. y. trys regionai, kurie per paskutinius du dešimtmečius gerokai nutolo vienas nuo kito vertinant jų politinę ir socialinę situaciją, įprastinę menininkų praktiką bei jų galimybes. Baltarusijos menininkams ir aktyvistams gresia baudžiamosios sankcijos už kiekvieną kūrybinį veiksmą, kuris gali būti palaikytas politiniu. Tuo tarpu Lietuvoje meną viešojoje erdvėje labai savinasi politikos ir verslo atstovai, siekdami paversti jį savo instrumentu. Ši tendencija visiškai nebūdinga tik periferijai, t. y. Lietuvos miesteliams ar Rusijos anklavui Kaliningradui. Čia be didžiųjų miesto renginių viešojoje erdvėje nevykdoma beveik jokia meninė veikla.

Menininkų rezidencijos su vaizdu į jūrą ir bendros socialistinės praeities reliktas
Dėl skirtingos socialinės ir politinės situacijos regiono šalyse tiesioginis meno kūrėjų ir teoretikų bendradarbiavimas pagal šį projektą įgauna įdomių aspektų. Projektas prasidėjo bendromis kūrybinėmis dirbtuvėmis, kurios buvo surengtos 2012 m. balandžio 20–24 d. Vilniuje, o nuo gegužės 28 d. iki birželio 18 d. Klaipėdoje viešėjo baltarusių menininkai Michailas Gulinas ir Antonina Slobodčikova.

Atvykti į menininkų rezidenciją – tuo pačiu drauge žvalgytis po miestą, tyrinėti aplinką ir bendradarbiauti su vietos menininkais – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras liepos 10–16 d. pakvies gatvės meno atstovą architektą Andrėjų Buselą iš Baltarusijos, o rugsėjo 3–14 d. – Jekateriną Čerevko iš Kaliningrado.

Kaliningradas ir Minskas: humoras ir ardomoji veikla
Nors vokiečių viešasis menas vystėsi permainingai, šiandien jis jau tapo įprastu reiškiniu. Tačiau postsovietinėse valstybėse situacija visiškai kitokia. Čia kiekvienas viešas šiuolaikinio meno projektas susiduria su dilema: remtis žiniomis ir samprotavimais apie public art tarptautiniame kontekste ar atsižvelgti į vietos meno tradicijas bei esamą visuomeninę ir politinę situaciją?

Vykstant projektui „Going Public“ Kaliningrade veikiantis Valstybinis šiuolaikinio meno centras gvildena tokias temas, kaip antai miesto pokyčiai nuo 1989 m. ar viešųjų erdvių mažėjimas dėl privatizacijos ir komercinės veiklos. Nors pats centras vis dar įsikūręs laikinose patalpose, jis stengiasi suburti savąją menu besidominčią publiką. Pasibaigus urbanizmo tyrinėtojos Jekaterinos Urbanec iš Lietuvos kūrybinėms dirbtuvėms (liepos 18–19 d.), vadovaujančio vaidmens imsis Lietuvos, Baltarusijos ir Vokietijos menininkai. Rengdami juokingas ir absurdiškas ardomosios veiklos požymių turinčias intervencijas, Michailas Gulinas (liepos mėn.), Shahramas Entekhabis (rugpjūčio–rugsėjo mėn.) ir Juozas Laivys (rugsėjo mėn.) stengsis sukelti Kaliningrado gyventojų susidomėjimą miesto reikalais. Pabaigai spalio 26 d. ketinama dokumentuoti visus šiais metais Kaliningrado viešojoje erdvėje įvykusius projektus bei surengti diskusiją su Vokietijos, Baltarusijos ir Lietuvos menininkais ir meno kuratoriais.

Baltarusija. Menas sudėtingomis politinėmis sąlygomis
Minske Michailas Gulinas ir Artiomas Rybčinskis sieks išsiaiškinti menininkų saviraiškos galimybes sudėtingomis politinėmis sąlygomis. Pavyzdžiui, Michailas Gulinas yra sumanęs miesto centre surengti vaikštynes, kurių dalyviai neštųsi dideles geometrines figūras (rugsėjo 16 d.). Iš jo sukurtų abstrakčių modulių galima sudėlioti įvairius objektus, tačiau tik bendraujant su praeiviais jie įgaus tam tikrą turinį, palikdami ženklus kontroliuojamoje viešojoje erdvėje, kuri atrodo uždara ir izoliuota. Artiomas Rybčinskis fotografuos Minsko gyventojus per didžiuosius miesto renginius su iškilmėmis ir kariniais paradais. Pagal jo sumanymą nespalvotos nuasmenintos minios fotografijos turėtų pakeisti margaspalvius reklamos stendus metro perėjoje, kurioje visada gausu žmonių (nuo rugsėjo 20 d. iki spalio 11 d.).

Menininkės Olga Sazykina ir Antonina Slobodčikova domisi socialiniais meno aspektais. Antai Antonina Slobodčikova, padedama vaikų namų auklėtinių, ketina meninei akcijai panaudoti jų mėgiamą žaidimą „Paslaptys“ (rugsėjo 7–20 d.): vaikai į iškastą duobutę įdės jiems brangų mažmožį, uždengs jį stiklo šuke ir užbers žemėmis. Kiekvienam, kuris sulauks mokyklinio amžiaus ir išeis iš vaikų namų, t. y. pirmųjų namų, tai bus tarsi nedidelis asmeninis palikimas, gimtoji vieta, į kurią galima būtų vėliau sugrįžti.

Spalio mėnesį projekto „Going Public“ kuratorės Baltarusijoje Irina Gerasimovič ir Olga Rybčinskaja pakvies visus į projektų savaitę (2012 m. spalio 5–12 d.). Menininkai ir kuratoriai iš Kaliningrado, Lietuvos ir Vokietijos bus raginami papasakoti apie patirtį, kurią jie sukaupė dalyvaudami projekte, ir padiskutuoti apie menines intervencijas, jau įvykusias viešojoje erdvėje.

Renginiai Leipcige
Projektas „Going Public. Apie galimybes viešai pasisakyti“ – tai forumas, skirtas pasidalyti visapusiškomis ir tvariomis žiniomis bei suteikti dalyviams galimybę tobulinti savo praktinius ir teorinius įgūdžius. Užmezgus tarpregionines pažintis, pasibaigus eksperimentams ir diskusijoms projektas persikels į Vokietiją.

Bendradarbiaujant su Leipcigo aukštojoje grafikos ir knygos meno mokykloje vykstančio projekto „Well Connected“ dalyvėmis, Leipcigo šiuolaikinio meno galerijoje ketinama parengti tarpdisciplininę publikaciją, be to, vyks konferencija „Buvimas“ („Präsenz“, lapkričio 9–11 d.). Abiem formatais siekiama pristatyti Vokietijos visuomenei mažiau žinomas Europos aktualijas. Šių įvairialypių renginių tikslas – atverti galimybes plėtoti esamus ir kurti naujus specifinius viešumo sampratos aspektus.

Projekto partneriai
Lietuvoje – Šiuolaikinio meno centras (Vilnius), Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras ir Europos humanitarinis universitetas, Baltarusijoje – Galerija Y, Kaliningrado srityje – Valstybinis šiuolaikinio meno centras, Vokietijoje – Leipcigo šiuolaikinio meno galerija bei Leipcigo aukštoji grafikos ir knygos meno mokykla.

http://www.goethe.de/ins/lt/vil/kul/sup/gop/ltindex.htm