Kino festivalis „Europos kinas ir dieną, ir naktį”

Šiemet dešimtajį gimtadienį švenčiantis tarptautinis filmų festivalis „Europos kinas ir dieną, ir naktį“, kurį organizuoja Panevėžio kino centras „Garsas“, visą savaitę kvietė mėgautis geru europiniu kinu. Žiūrovams buvo pristatyta beveik keturios dešimtys filmų iš 14 Europos šalių – Lietuvos, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Lenkijos, Nyderlandų, Belgijos, Švedijos, Norvegijos, Gruzijos, Rumunijos, Irano, Moldovos, Slovakijos. Festivalio metu, bendradarbiaujant su Europos šalių ambasadomis, jų kultūros centrais ir institutais, siekiama supažindinti visuomenę su nekomerciniu Europos kino menu, vyksta šiuolaikinio europinio kino meno tendencijų pristatymas.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, bendradarbiaudamas su kino centru „Garsas” pristatys dalinę šio festivalio programą gegužės 2-3 dienomis. 

Festivalio programa:

Gegužės 2d., penktadienis

17.00.  Laisvės tango (Tango libre)

Prancūzija, Belgija, drama, 2012, 1:40, N-13, Režisierius: Frederic Fonteyne

JC dirba kalėjimo prižiūrėtoju. Jis – paprastas žmogus, o jo gyvenimas – pilkas. Vienintelis malonumas – kartą per savaitę vykstantys tango užsiėmimai. Vieną dieną jis susipažįsta su naujoke Elis. Kitą dieną visai netikėtai jis išvysta ją kalėjime. Moteris atėjo aplankyti dviejų kalinių: vienas jų yra jos vyras, kitas – meilužis… Kalėjimo taisyklės draudžia bendrauti su kalinių artimaisiais. Tačiau ši laisva moteris skleidžia keistą trauką ir JC nepaklūsta iki tol stropiai vykdytoms taisyklėms. „Laisvės tango“ – paskutinė Frédérico Fonteyne’o trilogijos apie moteris ir meilę dalis.

Apdovanojimai: Venecijos kino festivalis – specialus teisėjų prizas; Varšuvos tarptautinis kino festivalis – Grand Prix.

 19.00. Antras šansas Kamilei (Camille redouble)

Prancūzija, komedija, drama, 2012, 1:55, Režisierius: Noémie Lvovsky

Kamilė buvo šešiolikos ir vis dar mokinė, kada įsimylėjo kitą mokinį vardu Erikas. Po kelerių metų jie susituokė ir gyveno laimingai, bet po dvidešimt penkerių metų Erikas palieka žmoną dėl jaunesnės moters. Apgailėtina ir beviltiška Kamilė piktnaudžiauja alkoholiu naujų metų išvakarėse ir nugrimzta į alkoholio sukelta komą. Ji jaučia, kaip laikas sukasi atgal! Ir Kamilė – vėl šešiolikos paauglė, o jos tėvai dar nemirę. Ji vėl turi eiti į mokyklą, kur susitiks su savo klasiokais ir Eriku. Ar Kamilė įsimylės tą pašėlusį jaunuolį dar kartą… ir gyvens dvidešimtmetį laiminga? O gal tiesiog jį pamiršti… ir neturėti savo numylėtinės dukros? Ir kas pasakė, kad keliavimas laiku yra linksmas?

Apdovanojimai: Kanų kino festivalis – SACD premija; Lokarno tarptautinis kino festivalis – Variety Piazza Grande apdovanojimas.

Gegužės 3d., šeštadienis

15.00. Atsiprašau (Spijt) Filmas įgarsintas lietuviškai!

Nyderlandai, drama, šeimai, 2013, 1:35, N-7, Režisierius: Dave Schram

Filmas apie talentingą berniuką Jochem, kuris yra kitoks ir nepritampa prie bendraamžių. Jis turi antsvorio, tad aplinkiniams yra puikus taikinys pasityčiojimui. Mokytojai to nepastebi arba jie tiesiog rimtai nežiūri į vaikų pokštus Jochemui. Ar lengva ką nors pakeisti ar sustabdyti, kai papuoli į sudėtingų įvykių sūkurį? Apgailestauja kiekvienas filmo herojus: mokytojai, draugai, klasiokai. Kiekvienas gailisi, kad nieko nedarė, bet kiekvienas turi tam savų priežasčių. Skaudus, kupinas išgyvenimų filmas atskleidžia aktualias jauno žmogaus problemas, santykius šeimoje, draugystę ir pirmąją meilę.

Apdovanotas Carrousel, Cinekid, Giffoni, Golden and Platin Film, Oulu ir kt.filmų festivaliuose.

17.00. Snieguolė (Blancanieves)

Ispanija, Prancūzija, Belgija, drama, fantastinis, 2011, 1:40, Režisierius: Pablo Berger

Filmas „Artistas“ tapo meilės laišku nebyliojo Holivudo kino epochai. Pablo Bergerio „Snieguolė“ – tai duoklė jausmingam nebyliojo Europos kino žanrui – melodramai. Mūsų Snieguolė yra jaunoji Karmen – kadaise garsaus matadoro Antonio Villaltos dukra. Jis buvo suluošintas ringe ir dabar gedi per gimdymą mirusios žmonos. Jo dukrą Karmen užaugino flamenko šokusi jos močiutė, tačiau merginos tironiška pamotė Enkarna sukėlė daug skausmo. Prieš šios klastingos moters keršto planą, sužlugdžiusį Karmen tėvą, šis dukrą slapčia spėjo išmokyti kautis su buliais. Žinodama, kad jai gresia mirtinas pavojus, Karmen pabėga nuo pamotės ir prisijungia prie keliaujančios nykštukų torerų trupės. Koridoje Snieguole pasivadinusi Karmen sulaukia šlovės.

Filme tiksliai atkuriama 1930-ųjų Ispanija: to meto drabužiai, skrybėlės, automobiliai. Žiūrovai jausis tarsi sėdėtų man ant kelių ir klausytųsi fantazijų, dramų, siaubo ir juodojo humoro kupino pasakojimo. Nuo pirmų iki paskutinių filmo kadrų skamba užburianti Alfonso de Vilallongos muzika, sutirštinanti veikėjų emocijas ir jausmus. Muzika tampa jų balsu.

35 apdovanojimai tarptautiniuose Europos kino, Cinema Writers Circle, San Sebastiano, Cezario, Gaudi, Boulder, Goya ir kt. kino festivaliuose.

 19.00. Limbas (Limbo)

Norvegija, drama, 2010, 1:47, N-7, Režisierė: Maria Sødahl

8-asis dešimtmetis. Sonja su vaikais atvyksta į Trinidadą. Čia inžinieriumi jau kuris laikas dirba jos vyras. Ji tikėjosi „trečiojo pasaulio“, tačiau patenka į keistą aplinką – namai su tarnais, vienodai nuobodžios dienos, vakarėliai ir kokteiliai plepant su panašaus likimo žmonomis. Tuštybė, prie kurios reikia priprasti kaip prie karščio. Vaikai laksto basomis, gaudo nepažįstamus egzotiško krašto kvapus ir garsus, prasimano žaidimų, o ją šios užsitęsusios atostogos slegia. „Gyvenimas čia kitoks“, sako jai vyras. Sonja nelauktai sužino apie vyro išdavystę, todėl jo paguodos žodžiai skausmo nesušvelnina. Ji grimzta į nežinią, neviltį, pyktį ir beprasmybę, iš kurios turės ieškoti naujų kelių į save ir į susitaikymą.

Apdovanojimai: Amanda (Norvegija) nominuotas 10 kategorijų, laimėjo – geriausios aktorės, geriausio operatoriaus, geriausios scenografijos, geriausio garso dizaino, geriausio antraeilio vaidmens aktorės apdovanojimus. Monrealio pasaulio kino festivalis – geriausia režisierė.

Visi filmai originalo kalbomis su lietuviškais subtitrais. Bilieto kaina – 6 Lt.