Klaipėdoje pristatoma didžiausio pasaulyje poezijos filmų festivalio „ZEBRA“ programa

Kaip ir kasmet spalio mėnesį į Klaipėdą atsklinda vizualios poezijos vėjai. Tai – jau septintus metus rengiamo audiovizualinės poezijos festivalio „TARP“ programa. Šiais metais KKKC parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) spalio 25 d. 18 val. „TARP“ pristato didžiausio pasaulyje poezijos filmų festivalio „ZEBRA“ filmų programą „Namai“.

Kas du metus spalio pabaigoje Berlyną sudrebina vienas reikšmingiausių pasaulyje poetinių filmų festivalių „ZEBRA“. Vos po savaitės galimybę nemokamai pamatyti dalį programos lietuviams suteikia „Goethe‘s institutas Lietuvoje ir poezijos festivalis „TARP“.

„Poezijos filmai yra tokie pat seni, kaip ir kino filmai. Man geras poezijos filmas atrodo ne tik filmo adaptacija eilėraščiui, eilėraščio ekranizacija, bet ir savitas atsakas į eilėraščio struktūras, atliekamas kino kūrimo priemonėmis. Pradėti kurti pieš beveik šimtą metų, šiandien poezijos filmai populiarūs visame pasaulyje,“ – viename interviu sako „Berlin Literaturwerkstatt“ direktorius Thomas Wohlfahrt, vienas iš „ZEBRA“ iniciatorių ir rengėjų.

Paklaustas, ką gali poezija, ko negali kitos literatūros formos, Thomas Wohlfahrt atsako: „2000 – aisiais metais UNESCO Pasaulinę knygos dieną visiškai atskyrė nuo Pasaulinės poezijos dienos. Nes poezija grįžta į žodinės tradicijos plotmę. Spausdinant knygas, šis elementas pranyksta. Poezija apskritai yra specifinė minties raiškos forma ir vienas iš pirminių būdų užmegzti ryšį su pasauliu. Taip buvo ir prieš 5 tūkstančius metų, ir dabar. Tiesiog kažkas labai žmogiško ir džiuginančio slypi poezijoje. Pažiūrėkite į vaikus – kiekvienas jų mėgsta eilėraščių ritmą.“ 

Ką parodys „ZEBRA“ šįmet?

Festivalio organizatoriai praneša, jog šįmet poeziją, kiną ir naujausias technologijas apjungiančiame festivalyje filmai bus skirstomi į penkias kategorijas – konkursinė filmų programa,  naujausius filmus pristatanti programa, žvilgsnis į poezijos filmų klasiką, Gerhard Ruhm retrospektyva bei programa vaikams ir jaunimui.

Tarptautinė žiuri komisija iš 30 konkursinių filmų atrinks geriausius, jų kūrėjams bus išdalinti 10 tūkst. eurų vertės prizai. Konkurse dalyvaus tik tie filmai, kurių trukmė neviršija 15 minučių, kurie yra susiję su poezija ir kurie sukurti ne anksčiau kaip 2009 metų sausio mėnesį.

Viena iš šiųmetinių konkurso naujovių – nominacijos Geriausias debiutas, Geriausias tolerancijos filmas ir Geriausias poezijos performanso filmas. Kita naujovė – pirmą kartą „ZEBRA“ filmų kūrėjus sukvies sukurti atskirus filmus pagal tą patį Ulrike Almut Sandig eilėraštį „Mano namai“.

Nemokamos „ZEBRA“ filmų peržiūros Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje

Lietuvoje šio visame pasaulyje žinomo poezijos filmų festivalio „ZEBRA“ programą nebe pirmus metus pristato poeziją, kiną, muziką ir dailę apjungiantis, šįmet jau septintąjį kartą rengiamas, festivalis „TARP“.

Kartu su Goethe‘s institutu Lietuvoje „TARP“ šiųmetinę festivalio programą pradės ir pabaigs būtent su šviežiais, ką tik iš Berlyno atgabentais „ZEBRA“ festivalio perliukais.

Geriausių 2012 metų tarptautinio „ZEBRA“ festivalio filmų programą bus galima matyti:

Spalio 24 d. 18:30 – 20.30 Vilniuje, Nacionalinėje Dailės Galerijoje – „TARP“ atidarymo metu, urbanistinės tematikos programa „Asfalto spalvos“, kartu su projektais „nunu“ ir „coolturistės“

Spalio 25 d. 18:00 – 20:00 Klaipėdoje, KKKC parodų rūmuose būtent Thomas Wohlfart mėgiamam Klaipėdos kraštui atrinkta filmų programa „Namai“.

Spalio 26 d. 18:00 – 20:00 Kaune, VDU menų galerijoje „101“ bus rodoma geriausių 2012 metų „ZEBRA“ festivalio programa.

Spalio 28 d. 15:00 – 17:00 Vilniuje, Nacionalinėje Dailės Galerijoje Vilniuje – „TARP“ uždarymo metu rodoma geriausių 2012 metų „ZEBRA“ festivalio programa

Įėjimas į renginius – nemokamas.

Tarpdisciplininės poezijos festivalis „TARP“, šiais metais vyksiantis spalio 24 – 28 dienomis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, pakvies į renginius, kuriuose įvairius poezijos projektus pristatys poetai, muzikantai ir performeriai iš Lietuvos, Norvegijos, Islandijos, Liuksemburgo, Čekijos ir kt.

Daugiau informacijos apie festivalį „TARP“ ir jo programą www.tarpfest.lt. ir http://www.facebook.com/TARPfestival.

Straipsnyje naudotos interviu suThomasWohlfart  ištraukos, interviu autorė  Shoshana Liessmann. Straipsnio originalas: http://www.goethe.de/kue/lit/mvi/en8810817.htm. Ištraukos publikuojamos su geranorišku Goethe’s instituto Lietuvoje leidimu.