Parodos
3+3 Jaunas trijų šalių menas
Jaunas trijų šalių menas vėl Klaipėdoje
Rugpjūčio 4 d. KKKC Meno galerijoje (Daržų 10/Bažnyčių 4, Klaipėda) pristatyta tarptautinė paroda „3+3. Jaunas trijų šalių menas“.
Paroda „3+3. Jaunas trijų šalių menas“ – tęstinis projektas tarp KKKC (Lietuva), Arenshoopo „Lukas“ menininkų namų (Vokietija) ir Malmo miesto Skanes menininkų asociacijos (Švedija).
Parodoje „3+3. Jaunas trijų šalių menas“ pristatomi trijų jaunų menininkų iš trijų šalių kūriniai. Projekte ir parodose yra dalyvavę tokie Lietuvos menininkai kaip Jolanta Tubutytė, Gytis Skudžinskas, Neringa ir Mindaugas Bumbliai. Nuo 2008 metų Lietuvoje rengiamose parodose dalyvavo užsienio menininkai iš Vokietijos bei Švedijos.
Šiais metais paroda „3+3. Jaunas trijų šalių menas“ pristato Lietuvos (Gintarė Radvilavičiūtė), Norvegijos (Ellisif Hals) ir Vokietijos (Susanne Möhring) menininkių darbus.
Susanne Möhring (Vokietija)
Susanne Möhring dabai yra susiję su gamta, ypač jos gaivališkumu, kurio žmogus nepajėgia kontroliuoti. Kūrėjos darbuose žmogus nedalyvauja – likę tik buvusios civilizacijos pėdsakai.
Kūrinių „hortus apertus“ tema – apleistas sodas. Juose vaizduojamos ant sienų augančios gėlės. Ši serija darbų vysto Viduramžių „Maria in the closed garden“ tematiką (hortus conclusus). Darbuose ieškoma sąsajų tarp gamtos, nekaltybės ir žmogaus siekio viską valdyti.
Du tapybos darbai iš serijos „les cachettes“ buvo sukurti projekto „The hidden horizont. Imagination, space and the future“ metu. Kas slypi už „daiktų“? Kaip galima apibūdinti ateities ir erdvės, esančios už susikurtų sienų, vaizdinius? Žmogus dažniausiai yra pasmerktas įsivaizduoti dalykus, kurių negali paaiškinti. Tapybos darbais bandoma analizuoti mintį apie neįsivaizduojamą pasaulį. Kūriniai, kuriuose jungiasi gamta ir vizijos, tikslaus atsakymo nepateikia.
Ellisif Hals (Norvegija)
Eksponuojami kūrėjos darbai yra atlikti mišria technika. Ellisif Hals dažniausiai kuria ant akvarelinio popieriaus akvarele, guašu, pastele ir aliejinėmis kreidelėmis. Sukurti darbai – piešimo, piešinio trynimo, naujo sluoksnio uždėjimo ir eksperimentavimo su meninėmis priemonėmis rezultatas. Vizualiai darbai atitinka tam tikrą iliustravimo stilistiką, kuri gali priminti senus mokyklinius vadovėlius. Tokia meninė raiškos forma žavi Ellisif Hals ir padeda jai apibūdinti svajonę kaip reiškinį ar žmogui nepažiniàs situacijas. Intuityvaus proceso ir idealo sąveika – pagrindinis Ellisif Hals tikslas kuriant šią darbų seriją.
Gintarė Radvilavičiūtė (Lietuva)
Režisierė, dailininkė Gintarė Radvilavičiūtė – viena įdomiausių Lietuvos lėlių teatro menininkių, išsiskirianti savitu meniniu braižu, režisūrinių sprendimų autentiškumu, atida sceninei dramaturgijai, polinkiu eksperimentuoti, kurti naujas teatrinės raiškos formules.
Menininkės sukurti spektakliai leidžia drąsiai kalbėti apie dvi pagrindines kūrybinių ieškojimų kryptis, du meninės realybės kūrimo principus: 1. negyvų objektų įsisavinimą ir jų pavertimą spektaklio veikėjais, simbolinėmis figūromis (kalėdinis lėlių vaidinimas visai šeimai „Po Betliejaus žvaigžde (Indų pasaka)“, 2006; objektų spektaklis suaugusiesiems „Juoba“, 2008).; 2. gyvo aktoriaus kūno ir lėlės (su)derinimą ieškant naujos kokybės, plečiant judesio plastikos galimybes, kuriant paslankesnį metaforišką vaizdą („Vienintelė“, 2004; „Angelų pasakos“, 2005, „Žvėrių karnavalas“, 2009 ).
Šioje parodoje eksponuojami lėlių eskizai spektakliui „Daiktas“ (pagal Danillo Charmso apsakymą “Daiktas”), kurių sumanymas kilo reziduojant Kunstlerhaus Lukas Ahrenshoope (Vokietija) 2010 m.
Lėlės, išlankstytos iš vielos, efektyviai perteikia herojų charakterius, atspindi išraiškingas jų emocijas, pasiduoda lanksčiam judėjimui. Jos skirtingai nei žmogus gali būti susukamos, sulamdomos, iškraipomos, sukarpomos, apipurškiamos ir vėl iš naujo perlankstomos. Kiekvienas vielos įlenkimas, tarsi įvairių įvykių prisilietimas prie žmogaus, kurie jį deformuoja, iškraipo.
Žmogaus pasaulis visų pirma yra daiktų pasaulis. Šiandieninėje visuomenėje daiktai tampa gal net svarbesni už patį žmogų. O kartais pats žmogus tampa daiktu kito rankose. O daiktus mes dažniausiai vertiname tik tiek, kiek galime juos suvartoti, t. y. savotiškai praryti, suvalgyti, palenkti savo norams ir geiduliams…
Paroda veikė KKKC Meno galerijoje iki rugsėjo 4 d.