„DISRUPTION 07: KOKLIAI“

DIOGO MACHADO AKA ADD FUEL

Kokliai – Add Fuel įkvėpimo šaltinis

Projekto pavadinimas „Disruption“ (liet. žlugimas) atspindi Add Fuel kūrybinį braižą – jo neofreskoms būdingos naujos tradicinės koklių dizaino kalbos interpretacijos. „Disruption 07: kokliai“ buvo įkvėpta klaipėdietiškų koklių pagrindinių vizualinių elementų: monochromatinio bareljefo ir natūralistinės temos. Projekto vaizdas primena tarsi iš sienos išnyrančius koklių elementus, sudarytus iš skirtingai nudažytų paviršių su dviem dominuojančiomis koklių spalvų dermėmis – ruda terakota ir gamtos žalia. Kūriniui būdingas dominuojantis „priartinimo“ efektas – klasikiniai koklių architektoniniai gamtos ir mitologijos elementai menininko interpretuojami į trijų dimensijų vaizdinį.

Add Fuel yra portugalų vaizduojamojo meno atstovas ir iliustratorius Diogo Machado (gim. 1980 m.). Baigęs grafikos dizaino studijas Lisabonos vizualiųjų menų, dizaino ir vadybos institute, keletą metų jis praleido dirbdamas dizaino studijose Portugalijoje, vėliau stažavosi Miunchene, Vokietijoje. Nuo 2007 metų menininkas koncentruojasi tik į kūrybinę veiklą. Pasivadinęs slapyvardžiu Add Fuel to the Fire (liet. įpilk žibalo į ugnį), jis kūrė tamsią ir vizualiai turtingą visatą, pripildytą žaismingų, gleivėtų ekscentriškų padarų. Kūrėjo veiklos laukas buvo platus: nuo vaizdo žaidimų, komiksų, animacijos, mažo biudžeto filmų, žaislų iki gatvės meno.

Sužavėtas estetinių simetrinio modeliavimo ir mozaikų kūrimo galimybių, 2008 metais jis sutrumpino savo pseudonimą ir pradėjo koncentruotis į naują tradicinės koklių dizaino kalbos interpretaciją. Konkrečiau – į portugališkus azulejo keraminius glazūruotus koklius. Nesunkiai derindamas šias dvi iš pažiūros nesutaikomas vizualines idiomas, dabartine savo veikla menininkas siekia sujungti tradicinius dekoratyvinius elementus su šiuolaikiniu vizualiu kontekstu, taip sukurdamas naujas formas, kuriose atsiskleidžia įspūdingas kompleksiškumas ir meistriškas atidumas detalėms. Didelio formato kūriniai su pavaizduotais kokliais iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti paprasta klasikinio meno stilizacija, tačiau pažvelgus atidžiau išryškėja originalūs motyvai ir su ironija bei humoru perteiktas personažų pasaulis. Menininkas tarsi žaidžia su kūrinio stebėtoju ir siūlo jam daugialypes interpretacijų galimybes. Autoriaus kūrinių daugiasluoksniškumas ir vizualinė iliuzija, atsirandanti iš simetrinių pasikartojimų, sukuria balanso ir harmonijos įspūdį. Pasitelkdamas įvairias kūrybines technikas: piešimą, dažymą, keramikos apdirbimą bei spausdinimą rankiniu ir skaitmeniniu būdu, menininkas kuria sofistikuotą dialogą tarp seno ir naujo, tarp paveldo ir modernumo.

Diogo Machado gyvena ir dirba Kaškaiše, Portugalijoje. Viešąjį meną jis kuria ne tik gimtinėje, bet ir užsienio šalyse. Menininkas savo kūrybą yra pristatęs personalinėse ir grupinėse parodose žymiausiose galerijose Portugalijoje, Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, JAV, Vokietijoje, Šveicarijoje ir kt., dalyvavo garsiausiuose urbanistinio meno renginiuose: „Nuart Festival“, „Public“, „Sacramento Mural Fest“, „Forgotten Project“, „Djerbahood“, „Tour Paris“ ir kt.

Diogo Machado aka Add Fuel kūrybinę veiklą kuruoja Lisabonos meninės intervencijos platforma „Mistaker Maker“. Ši platforma skatina šiuolaikinio meno projektų kūrimą ir meninės veiklos vystymą, integruojant skirtingas auditorijas; inicijuoja meno produktų, turinčių socialinės, kultūrinės, turizmo, ekonominės vertės nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu, kūrybą. „Mistaker Maker“ teikia konsultavimo, kuravimo ir kūrybos paslaugas, siekia bendradarbiavimo tarp skirtingų sektorių, institucijų ir veikėjų bei kuria tinklus tarp kūrėjų, kultūros veikėjų, parodų erdvių ir vietų. Šio bendradarbiavimo rezultatai – viešojo meno renginiai, parodos, meno kūrinių rezidavimas, kūrybinės dirbtuvės, prekinio ženklo akcijos ir kitos veiklos.