Donatas Bielkauskas

Donatas Bielkauskas dalyvauja viešo meno rezidentūros programoje 2014 m. rugsėjį Nacionalinio šiuolaikinio meno centro filiale Baltijos šalyse, Kaliningradas, Rusija.

Rezidentūros metu parengs ir 2014 m. rugsėjo 26 d. pristatys meno projektą „Tabalai” Kaliningrado Gintaro muziejuje.

Donatas Bielkauskas sumanė nagrinėti komunikacijos įpročius, Gintaro muziejuje įrengs tabalus – primityvius signalinius mušamuosius instrumentus, padarytus iš kelių ant medžio arba pastato pakabintų lentų. Senovėje jais būdavo išgenama banda, šaukiamos sueigos ir t. t. Ar šių dienų miestiečiui, pratusiam įbesti akis į išmanųjį telefoną, pakaktų smalsumo ir drąsos perduoti jais žinutę? Tikimasi, kad tabalų „tinklas“ paskatins kaliningradiečius jais ne tik pastuksenti jais individualiai, bet ir susisiekti ritminiais pokalbiais.

Multiinstrumentalistas Donatas Bielkauskas yra centrinė Lietuvoje žinomo neofolk/ambient/experimental projekto DONIS ašis. Muzikuojant naudojami autentiški ir modernizuoti lietuvių liaudies bei elektroniniai instrumentai, atskiroms sesijoms bendradarbiauti kviečiami kiti muzikantai. Projektas pasižymi solidžiu, subtiliu, išlaikytu modernios muzikos skambesiu su baltiškais akcentais. Debiutinis albumas „Deinaina” išleistas kasetėje 1998 metais, po to sekė CD „Baltos Juodos Klajos” (Dangus, 2002), žymusis darbas „Švilpiai” (2003), bendras projektas DONIS su KŪLGRINDA „Sotvaras” (Dangus), ambientinis „Vacuum” (Autarkeia, 2004), post-folklorinis „Bite lingo” (Dangus, 2006), antikinis „Alexandreia” (Autarkeia, 2007).

Pradedant 1994 metais ir iki šiol bendradarbiaujama su skirtingais projektais: Wejdas, Notanga, Kūlgrinda ir t.t.

Pastaraisiais metais Donatas daug dėmesio skiria elektroninei ir eksperimentinei muzikai. Noras bei galimybės eksperimentuoti ne tik su ambient/folk muzika atsiskleidžia projekte d.n.s.

Projektas „Pažink svetimšalį / Close stranger”

„Pažink svetimšalį: savitarpio pažinimo skatinimas tarp Gdansko, Kaliningrado ir Klaipėdos gyventojų per šiuolaikinės kultūros ir meno mainus” – tai didelės apimties projektas, kurio tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp  Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos šiuolaikinio meno ir kultūros institucijų bei ugdyti gilesnį tarpusavio supratimą  tarp Gdansko, Kaliningrado ir Klaipėdos gyventojų per jų dalyvavimą kultūrinėse programose.

Projektą vykdo Nacionalinio šiuolaikinio meno centro Baltijos skyrius (Kaliningradas, Rusija), Šiuolaikinių menų centras «Laznia» (Gdanskas, Lenkija) ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (Klaipėda, Lietuva). Numatoma projekto trukmė – dveji metai, nuo 2013 m. sausio mėn. iki 2014 m. gruodžio mėn.

Projektas apims platų veiklų spektrą; jo tikslinė auditorija – ir vietinės bendruomenės, ir platus tarptautinis tokių profesionalų, kaip šiuolaikinio meno kūrėjai, fotografai, muzikantai, kuratoriai, meno ir kultūros vadybininkai, ir pan., tinklas. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu Gdanske, Kaliningrade ir Klaipėdoje planuojama iš viso surengti 11 mainų programos parodų, siekiant supažindinti su įdomiausiais šiuolaikinio meno pavyzdžiais.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro dalyvavimas šioje ES programoje yra inovatyvi partnerystės forma, kadangi iki šiol kaimyninius Lietuvos, Rusijos ir Lenkijos regionus apimančio pastovaus institucinio bendradarbiavimo šiuolaikinio meno srityje nebuvo. Projekto veiklų metu, kuriose dalyvaus skirtingų amžiaus ir poreikių tikslinės grupės, planuojama jungti kultūros paveldą, dizainą ir šiuolaikinį meną ir turizmą.

www.donis.lt