Parodos
GINTO GABRANO „MUTANTŲ ATRANKA“: PIRMINĖS IDĖJOS EVOLIUCIJA
KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) atidaryta Ginto Gabrano (Gints Gabrans, Latvija) paroda „Mutantų atranka“ („Mutant selection“).
Pasak garsaus latvių menininko Ginto Gabrano, šios parodos esminis kodas – saviorganizacijos principas. G. Gabranas kurdamas skulptūras išlydytą plastiką pila į šaltą vandenį, plastikas stingdamas saviorganizuojasi ir įgyja savitas formas ir struktūrą. „Iš tokiu būdu išlietų skulptūrų aš atrenku gražiausius, įdomiausius objektus ir juos „sukryžminu“ sulydydamas, skenuodamas ir kurdamas videoobjektus, taip skirtinguose lygmenyse tęsiu pirminės idėjos evoliuciją“, – apie kūrybos procesą pasakojo menininkas.
Gintas Gabranas (kairėje) parodoje eksponuoja projekto „Foood“ fragmentus. Kartu su mikrobiologu Janiu Liepiniu jis atlikto eksperimentą, kurio metu buvo genetiškai modifikuotos paties autoriaus skrandžio bakterijos. Genetinės mutacijos šioms bakterijoms suteikė naujų savybių – galimybę virškinti celiuliozę: popierių, medį. Parodoje menininkas pristato keraminius šio projekto grafikus ir pačias bakterijas.
Pasak Latvijos dienraščio „Diena“ meno kritiko Vilnio Vejš (nuotraukoje), Gintą Gabraną ir jo kūrybą galima pavadinti Latvijos meno reiškiniu, nes jis nepasiduoda jokioms vyraujančioms tendencijoms, aplink jį nesiburia grupės ar bendraminčiai. Jis savo kūryba toks stiprus, kad kūrybiniu keliu eina vienas – su savo fantazija ir mintimis. Viena vertus, jo darbai vizualiai labai išraiškingi, kita vertus, jie labai konceptualūs, paremti mąstymu. Menininko minčių eiga visada labai įdomi ir netikėta. Ne veltui G. Gabrano projektas „Paramirrors“ 2007 metais atstovavo Latvijai Venecijos meno bienalėje. Jo parodos Rygoje visada sulaukia didelio žiūrovų susidomėjimo.
Menininko kūryba daugiabriaunė. Pradinė jo veiklos sfera buvo scenografija, ir iki šiol paraleliai tuo užsiima, keletą kartų buvo įvertintas prizais už geriausią scenografiją. Ir šioje srityje jis sugeba sulaužyti tradicinius žanro rėmus – jo sukurtos scenografijos virsta spektaklio ir instaliacijos hibridais.
G. Gabrano kūrybos lūžis įvyko po to, kai jis 2005 m. gavo „Hansabank Art Award“ prizą. Iki tol jis labiau domėjosi socialiniais projektais, kuriuose persipindavo realybė ir fikcija. Vėliau atsigręžė į tą nematomą pasaulį, kurį jis daro matomą iki šiol. Ir daro tai, meno kritiko manymu, tiesiog pritrenkiamai.
Paroda veiks iki 2016 m. vasario 14 d.
KKKC Parodų rūmų darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11.00 – 19.00 val.