Hojat Amani, Mina Mohseni

Hojat  Amani, Mina Mohseni / 2013.06.11 – 06.16 / rezidencijos metu pristatys parodą ir praves kūrybinį užsiėmimą.

Irano menininkų paroda „Nuo Persijos iki Islamo šalies”. XVII amžiaus islamiškų miniatiūrų ir iliuminacijų bei šiuolaikinės jų interpretacijos, paremtos persiškais motyvais tapyboje ir grafikoje.

Parodoje bus pristatomos XVII amžiaus islamiškojo meno miniatiūros ir  iliuminacijos, taip pat 8 menininkų  šiuolaikinės tapybos ir grafikos darbai, kuriose žymu Persiškos ir Islamiškos dailės persipinimas, pagrindinių  motyvų interpretacija.

Kūrybinis seminaras: Birželio 13 d. (ketvirtadienį), 18 val. KKKC Meno kiemo dirbtuvėse (Bažnyčių g. 4) jūsų laukia pažintis su Persijos kaligrafija ir Irano menininkais Hojat Amani, Leila Pourkhani, Mina Mohseni ir galimybė sudalyvauti kūrybiniame kaligrafijos meno seminare.

Ką žinome apie Iraną? Arijai, zoroastrizmas, žemės civilizacijos pradžių pradžia, Babilonas, Asirija, Persija, Islamo revoliucija… Visa ši ilga istorija buvo užrašyta, daugeliu variantų ir stilių… Iki mūsų dienų išliko tik keli, su kuriais susipažinti neeilinę progą turėsite šį penktadienį, birželio 14d., 18.00 val. KKKC parodinėse erdvėse. Jūsų dėmesiui pirmą kartą Lietuvoje bus pristatyta Irano menininkų šiuolaikinės kaligrafijos ir senovinių miniatiūrų paroda „Nuo Persijos iki islamo šalies“.

Iraniečiui rašymas nėra vien tik bendravimo priemonė, bet dažnai pats raštas tampa meno kūriniu, asmenine kūrybingumo bei meistriškumo išraiška. Įvairių kaligrafijos formų vystymasis atspindi šios šalies augimo ir pokyčių procesą istorijos tėkmėje.

Šią parodą sudaro 3 dalys, atspindinčios persų kaligrafijos raidą nuo seniausių laikų iki šių dienų.

„Pirmojoje dalyje pristatome Persų kaligrafiją – menišką (už)rašymo būdą, egzistuojantį jau tūkstančius metų. Per ilgą Persijos istoriją buvo sukurta daug (už)rašymo stilių, tačiau tėra dvi formos, kurios atlaikė laiko išbandymus – Nastaliq ir Shekasteh. Mes demonstruojame senuosius kiekvieno metodo pavyzdžius nuo senovės iki šių dienų. Antrojoje dalyje pateikiame knygos meną ir knygų puošybos raidą. Knygų apipavidalinimo ir dekoravimo ištakos siekia laikus dar iki Islamo atsiradimo; šis menas (knygų puošyba miniatiūromis ir ornamentais) vėliau buvo skatinamas ir Islamo religijos. Prie iliuminacijų suklestėjimo ypač prisidėjo Korano puošybos ir dekoravimo svarba. Koranas iki šiol išlieka neišsenkanti versmė menininkų kūrybai. Parodoje taip pat pristatome knygas, dekoruotas šiuolaikinės tapybos būdais. Trečiojoje dalyje rodome, kaip persų kaligrafija atsiskyrė nuo literatūros ir buvo pradėta naudoti kaip nauja vizualinio meno kryptis. Iš tiesų pasikeitė kaligrafijos „paskirtis“, ji tapo ne tik komunikacijos bei idėjų išraiškos priemone, bet ir būdu išreikšti asmeninius meninius gebėjimus ir kūrybiškumą“, – sakė parodos kuratorius, menininkas Hojat Amani.

Parodos dalyviai: Asareh Akasheh, Hojat Amani, Shamsaldin Aboulvafa Hosseini, Omid Bana Kar, Mohammad Reza Amouzasd Mahdiraji, Soleyman Miri, Mina Mohseni, Leila Pourkhani,  Tayebe Ramezani.

Parodos atidarymas: penktadienis, 18.00 val. KKKC parodinės erdvės (Didžioji Vandens g. 2)

Viešas kaligrafijos meno demonstravimas: BAROTI galerija (Aukštoji g. 1), 19 val.