Jūrinis dizainas

05 0505 31

Jūrinis dizainas. Praeitis-dabartis-ateitis.

Pristato Gdansko dailės akademija

Kuratorius dr. Pawel Gelesz

Ši retrospektyvinė paroda pristato Gdansko dailės akademijos jūrinio dizaino programos studentų ir diplomantų kūrybos spektrą. Gdansko dailės akademija jau daugiau nei 50 metų realizuoja jūrinio dizaino studijų programą, kuri orientuota į laivų ir jachtų eksterjero ir interjero dizainą.

Paroda nušviečia studentų kūrybinę veiklą, pradedant septintojo dešimtmečio pradžia ir baigiant šiuo metu rengiamu magistrantūros studijų darbu.

Be archyvinės kolekcijos pristatymo, šia paroda taip pat siekiama dabartinių ir būsimų studentų švietimo. Štai kodėl pateikiama įvairių projektų kūrimo ir jų pateikimo pavyzdžių – nuo nesenstančių rankomis atliktų laivų siluetų piešinių, brėžinių, eskizų ar modelių iki jau šiandien gimstančių skaitmeninės eros kompiuterinių vizualizacijų, kurios, iš pradžių buvusios gana paprastos, šiuo metu – beveik realios.

Šiuolaikinio diskurso, susijusio su jūrine architektūra, beveik nėra. Greičiausiai todėl, kad jūrinis dizainas išlieka elitine, hermetiška dizaino disciplina, nutolusia nuo pagrindinių dizaino srautų. Vienas iš pagrindinių šiuolaikinės jūrinės architektūros propaguotojų Peter Quartermaine mano, kad „(…) laivai dažnai vertinami kaip paprasčiausi plūduriuojantys technologijų gaminiai. Neabejotinai įspūdingi, bet neverti rimtesnių diskusijų iš „tikrosios“ architektūros perspektyvų, nepaisant jų masto, funkcijos ir dėmesio smulkmenoms. Tai, kad laivai nesulaukė pakankamo dėmesio ir todėl nėra visapusiškai įvertinti, išskyrus specializuotus žurnalus (kurie daugiausiai analizuoja tik laivų techninius ir saugos klausimus), lemia šios dizaino srities estetinį nepripažinimą“*.

Paroda yra mėginimas bent iš dalies atskleisti šios dizaino srities unikalumą ir reikšmę.

 Paroda veiks iki gegužės 31 d.

*P. Quartermaine, Building on the sea. Form and meaning in modern ship architecture, National Maritime Museum, 1996, p. 9