Laura Garbštienė

Laura Garbštienė (g. 1973) dalyvauja projekto „Pažink svetimšalį / Closer stranger” rezidentūrų mainų programoje.

Ji reziduos Nacionalinio Šiuolaikinio Meno Centro Baltijos skyriuje (Kaliningradas, Rusija). Menininkė inspiruota vietovės, kurs darbus būsimai parodai „Closer stranger” 2014 m. Paroda keliaus per tris miestus: Gdanską, Kaliningradą, Klaipėdą.

Tekstilės studijas Vilniaus dailės akademijoje baigusi Laura Garbštienė kūryboje performansą, instaliaciją, fotografiją bei video/kino filmus suaudžia į itin savitą, tik jai būdingą, „ornamentą“.

Dauguma individualių jos darbų sukurti menininkų rezidencijose užsienyje, kuriuose ji pati tampa visų darbų objektu, pasitelkia performansą (dažnai muzikinį pasirodymą), kalbos ir reikšmės paradoksalų neatitikimą svetimos kultūros kontekste, naivumo estetiką. Remdamasi šalies, kurioje reziduoja, kultūriniu palikimu ar stereotipais Garbštienė kuria fiktyvius personažus, kuriais tampa pati autorė, veikiančius įsivaizduojamose, nekasdieniškose, „nepatogiose“ situacijose.

Pastaraisiais kūriniais Garbštienė permąsto menininko situaciją sėkmės, žinomumo bei ekonominėmis – pragyvenimo – kategorijomis, sunerdama jas į vieną kilpą (Filmas apie nežinomą menininkę, 2009).

Projektas „Pažink svetimšalį / Closer stranger”

„Pažink svetimšalį“: tarpusavio supratimo tarp Gdansko, Kaliningrado ir Klaipėdos gyventojų ugdymas, skatinant mainus šiuolaikinio meno ir kultūros srityje” – tai didelės apimties projektas, kurio tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp  Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos šiuolaikinio meno ir kultūros institucijų bei ugdyti gilesnį tarpusavio supratimą  tarp Gdansko, Kaliningrado ir Klaipėdos gyventojų per jų dalyvavimą kultūrinėse programose.

Projektą vykdo Nacionalinio Šiuolaikinio Meno Centro Baltijos skyrius (Kaliningradas, Rusija), Šiuolaikinių Menų Centras «Laznia» (Gdanskas, Lenkija) ir Klaipėdos Kultūrų Komunikacijų Centras (Klaipėda, Lietuva). Numatoma projekto trukmė – dveji metai, nuo 2013 m. sausio mėn. iki 2014 m. gruodžio mėn.

Projektas apims platų veiklų spektrą; jo tikslinė auditorija – ir vietinės bendruomenės, ir platus tarptautinis tokių profesionalų, kaip šiuolaikinio meno kūrėjai, fotografai, muzikantai, kuratoriai, meno ir kultūros vadybininkai, ir pan., tinklas. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu Gdanske, Kaliningrade ir Klaipėdoje planuojama iš viso surengti 11 mainų programos parodų, siekiant supažindinti su įdomiausiais šiuolaikinio meno pavyzdžiais.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro dalyvavimas šioje ES programoje yra inovatyvi partnerystės forma, kadangi iki šiol kaimyninius Lietuvos, Rusijos ir Lenkijos regionus apimančio pastovaus institucinio bendradarbiavimo šiuolaikinio meno srityje nebuvo. Projekto veiklų metu, kuriose dalyvaus skirtingų amžiaus ir poreikių tikslinės grupės, planuojama jungti kultūros paveldą, dizainą ir šiuolaikinį meną ir turizmą.