Milda Gailiūtė. Ištrinta erdvė

Lapkričio 30 d. (penktadienį) 18 val. KKKC parodinėse erdvėse (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) bus pristatoma Mildos Gailiūtės personalinė tapybos paroda „Ištrinta erdvė“.

Milda Gailiūtė (gim. 1984) yra jaunosios kartos menininkė, baigusi Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakulteto tapybos bakalauro ir magistrantūros studijas. Autorė, dalyvavusi daugelyje meno projektų, ryškiau buvo pastebėta „Jaunojo tapytojo prizo“ 2010 ir 2011 metų finalininkų parodose, kur atitinkamai laimėjo antrąją vietą už darbą „Ištrinta erdvė“ bei BMUKK prizą -trijų mėnesių „Artist-in-Residence“ rezidenciją Laudone, Austrijoje. Milda Gailiūtė taip pat yra viena iš trijų KKKC skelbto Jaunojo menininko konkurso laureatų (drauge su R. Petrov ir G. Gervickaite), o pristatoma paroda – šio konkurso prizo dalis (kitais metais KKKC pristatys visų trijų laureatų darbų katalogus).

KKKC kviečia susipažinti su Lietuvos „naujosios bangos“ tapyba. Milda Gailiūtė yra viena iš nedaugelio jaunosios kartos tapytojų, kvestionuojančių modernistinę pasaulėžiūrą. Ilgas buvimas modernistinėje-ekspresionistinėje aplinkoje taip stipriai paveikė Lietuvos dailę, jog iki šiol kiekvienas tapybos eksperimentas visų pirma suvokiamas kaip formos menas. Sukurti ir konceptualiai užpatentuoti savo spalvą, vidinį koloritą – regis tai stumia M.Gailiūtę ištrinti tradicinės tapybos sudedamąsias dalis. Naudodama neįprastą tapybai dažo liejimo techniką, apsiribodama siaura pilkos (ne)spalvos skale, kūrinių cikle „Ištrinta erdvė“ autorė trina ne ką nors kita, bet tapybos erdvę – sodrų potėpį, faktūrą, spalvą, konkretų siužetą. Paveiksluose lieka pilki, pilkoje aplinkoje pilkai tirpstantys motyvai – malūnas, medis, namo kampas… Aprūdiję, išėsdinti, suskeldėję paviršiai jos drobėse virsta haiku, kuriose po eilutę skirta ir dažų ratilams, ir paskutiniam teptuko-trintuko pėdsakui, ir judviejų dar neįrėmintam fragmentui. Atmesdama nelanksčią, kaprizingą ir agresyvią ekspresionistinę plastiką, likdama nuošalyje ir nuo šiuo metu įsigalėjusio „eurostandarto“ M. Gailiūtė renkasi trečiąjį kelią – siūlo tapybinį realizmą išvaduoti nuo fotošopinės korekcijos, atsispirti „no-name“ ir „brand only“ tendencijoms ir facebook‘inei dienotvarkei.

Projektas „Ištrinta erdvė“, prasidėjęs 2008 metais, tęsiasi iki šiol. Anot autorės, šidarbų serija užsimezgė Žagarėje, vasaros plenero metu. Pastebėjau, kad Žagarės pastatai – tai kasdieniški objektai, kuriuose atsispindi miestelio pokyčiai. Įvairius Žagarės objektus užfiksavau nuotraukose, o didelio formato monochrominiai darbai atsirado jau dirbtuvėse, žiemą. Šiame projekte man buvo svarbu ištirti konkrečios vietos pastatus, kaip istorijos ženklus.

Prisiminus ankstesnius savo darbus galiu teigti, jog istorija, atmintis ir erdvė, esanti aplink, mano kūryboje yra ypatingai svarbūs.

Paroda vyks iki 2013 m. sausio 6 d.