PARODA „KIETA DALELĖ“

TARŠOS MAŽINIMO INICIATYVA

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2019 m. lapkričio 22 d., penktadienį, 16.30 val. pristatoma taršos mažinimo iniciatyvai skirta paroda „Kieta dalelė“.

Per dieną mes įkvepiame apie 21600 kartų. Gaivaus pajūrio oro arba šiek tiek chemijos. Ar žinome, kokiu oru kvėpuojame?

Parodoje KIETA DALELĖ fotografijų serija pristato kietąsias daleles, surinktas iš šešių Klaipėdos vietų, o Klaipėdos universiteto mokslininkų tyrimas atskleidžia jų neorganinę sudėtį.

Sveikatai pavojingiausios yra pačios smulkiausios, mažesnės nei 2,5 µm, kietosios dalelės. Įkvėptos jos patenka į mūsų kraują ir lieka kūne iki kelerių metų. Kietosios dalelės kai kuriems iš jūsų taps insulto, širdies ir kraujagyslių, įvairių kvėpavimo ligų priežastimi. Kancerogeninis jų poveikis visų pirma pasireikš plaučių ir šlapimo pūslės vėžiu.

Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) 2018 m. duomenimis, Lietuvoje per metus dėl oro taršos pirma laiko mirė 3350 žmonių, o keliuose tuo tarpu netekome 170 gyvybių.

AAA nuolat stebi ir informuoja apie kietųjų dalelių kiekį ore. Klaipėdoje 2018 m. didžiausia užfiksuota jų koncentracija buvo 135 µg/m³  – panaši į buvusią Alytuje padangų gaisro įkarščio metu.

Parodoje pristatomi tyrimai padeda suprasti kietųjų dalelių poveikį sveikatai, nustatyti taršos šaltinius ir imtis priemonių jai mažinti. Iki šiol Lietuvoje kietųjų dalelių sudėtis išsamiai nebuvo tirta.

Parodos „Kieta dalelė“ architektas: Marius Ščerbinskas.
Moksliniai tyrimai: dr. Paulius Rapalis.
Makrofotografija: dr. Mindaugas Žilius.
Garso apipavidalinimas: TYKUMOS (Donatas Bielkauskas, Kristijonas Lučinskas).

Paroda veiks iki gruodžio 15 d.