Parodos
„(sub)titrai“. Jaunųjų menininkų paroda
11 15–12 15
Lapkričio 15 d. atidaroma jaunųjų menininkų paroda „(sub)titrai“, organizuojama Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyriaus. Apžiūrėti ją bus galima iki gruodžio 15 d.
Jaunieji menininkai – Agota Balčiūnaitė, Aleksas Jukumas, Daniel Kravčiuk ir Giedrius Satkūnas – kviečia lankytojus patirti, kaip virtualios, skaitmeninės ir atminties erdvės gali susijungti į sudėtingą ir neapibrėžtą visumą, kurioje susilieja fikcija ir realybė.
Aleksas Jukumas virtualios realybės kūrinyje „Mariupol 3“ žiūrovui suteikia galimybę patirti teatrą, kurio nebėra. Įprastai teatras yra fikcija, lyg scenos drama atskirta nuo tikrovės, tačiau A. Jukumo kūrinyje teatras ir realybė susikeičia vietomis. Patekdamas į virtualią erdvę, žiūrovas pats tampa veiksmo dalimi – vaikščiodamas aplink teatro pastatą, kurio nebėra, laukia, kol prasidės spektaklis, o staiga supranta, jog spektaklis jau vyksta. Ši simuliacijų ir simuliakrų terpė sukuria unikalų pojūtį, kur drama tampa scenos realybe, o teatras – praeities atspindžiu, išliekantį tik per virtualius pėdsakus.
Giedrius Satkūnas ir Daniel Kravčiuk savo kūrinyje „Dispersed images Vol. 1“ analizuoja skaitmeninio turinio plitimo kultūrą, ypatingą dėmesį skirdami „torrent“ technologijai ir platformoms, kurios atveria naujus būdus dalytis bei perkelti vaizdus skaitmeninėje erdvėje. Šie rasti, pasenę ar net piratiniai vaizdai, sujungiami į kataloginio formato leidinį, kuriuo siekia suteikti jiems legitimumo. Jų projektas transformuoja internetinį „dispersion“ lauką (remiantis Hito Steyerl straipsniu „In Defence of the Poor Image“) į fizinę formą – katalogą, kuris galėtų nugulti bibliotekose šalia kitų meninių leidinių, simboliškai priimant ir įprasminant šiuolaikinę, nehierarchinę, skaitmeninę vaizdų sklaidos kultūrą.
Agotos Balčiūnaitės animacinis kūrinys „Apie tuščius kambarius“perteikia nutrūkusius šeimyninius ryšius bei prisiminimus, kurie išlieka fragmentuoti ir chaotiški. Per vaizdus ir garsą ji įkūnija gyvenimo etapus, kur šeimyniniai santykiai keičiasi, atsiradus atstumui ar laikui bėgant. Prisiminimai šokinėja, be aiškios sekos, lyg užstrigę kažkur tarp realybės ir fantazijos, išreikšdami emocijas, kurios pasilieka atmintyje kaip neišspręstos ir neįvardytos. Šis kūrinys leidžia žiūrovui giliau suvokti atminties trapumą bei tai, kaip prisiminimai ir jausmai formuoja mūsų santykius su praeitimi.
*
„(sub)titrai“ yra Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyriaus organizuojamos parodos „Vakarų vėjai’24“ dalis.
Partneriai: Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras ir Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyrius