TARPTAUTINĖJE REZIDENTŪROJE MENININKĖS IŠ ISLANDIJOS

Rugsėjo mėnuo Klaipėdos kultūrų komunikacijų centrui pažymėtas Islandijos ženklu. Užsimezgusi kūrybinė partnerystė tarp KKKC ir Reikjaviko meno rezidentūros SIM sudarė sąlygas Lietuvos ir Islandijos menininkų mainams. KKKC į rezidentūrą Islandijoje delegavo kūrėjų komandą: Irmą Leščinskaitę, Marių Ščerbinską, Miką Zabulionį, Vincentą Mikulėnaitę ir Eglę Ščerbinskaitę. Mėnesio trukmės rezidentūroje menininkai kuria projektą „Islandija. Kvadratinė šaknis iš 13 horizonto“. Kūrybos rezultatus jie pristatys parodoje Islandijoje.

Tuo pat metu Klaipėdoje reziduoja dvi menininkės iš Islandijos – tapytoja Anna S. Gunnlaugsdóttir ir tekstilininkė Thorey Eythorsdottir. KKKC rezidentūros metu dirbo ties savo kurybiniais sumanymais.

Pagrindinis Annos Gunnlaugsdóttir tapybos darbų objektas – moteris ir jos vaidmuo visuomenėje. Moteris menininkei tapo atspirties tašku, analizuojant jos santykį su pasauliu įvairiomis aplinkybėmis. Pavyzdžiui, ciklo „Moteris ir religija“ (2017 m.) kūriniuose autorė kalba apie menamą patriarchalinės religijos įtaką moters egzistavimui. Projekte „Moters vieta“ Anna kvestionuoja moters vietą istoriniame kontekste, tūkstantmečius trukusį represinį poveikį moters padėčiai visuomenėje ir jos savivokai. Moters tapatybės paieškos į menininkės kūrybą atėjo kartu su asmenine motinystės patirtimi, gimus autorės pirmagimiui. Nuo tada kūrėja nesiliauja nuosekliai analizuoti šios temos.

Anna Gunnlaugsdóttir yra baigusi tapybos bakalauro, grafinio dizaino bei pedagogikos studijas Islandijos menų akademijoje. Autorės kūrybinė karjera trunka 40 metų, ji yra surengusi 19 personalinių parodų bei dalyvavusi daugelyje grupinių parodų.

Thorey Eythorsdottir, prieš 20 m. Reikjavike įkūrusi meno galeriją „Vest“, daug metų kuria tapybos, akvarelės, audimo ir gobeleno srityse. Tačiau pagrindinis jos kūrybos žanras išlieka tekstilė. Menininkė rezidentūros metu iš audinių, jų atraižų ir atskirų aplikuojamų elementų kūrė dekoratyvinį, savita simboline kalba išreikštą tekstilės darbą.