Parodos
VIDEOKŪRINYS „KLAIPĖDOS STUDIJA“: KKKC REZIDENTŲ KOMPLIMENTAS UOSTAMIESČIUI
2018 m. liepos 5 d., ketvirtadienį, 17 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyks KKKC meno rezidentūros dalyvių Dalios Mikonytės ir Adomo Žudžio videokūrinio „Klaipėdos studija“ pristatymas.
Birželio mėnesį dalyvaudami KKKC meno rezidentūros programoje, menininkai D. Mikonytė ir A. Žudys tęsė pastarųjų metų projektą „Miesto studijos“. Klaipėdoje rezidentai ne tik tyrinėjo jiems beveik nepažįstamo miesto architektūrinius, skulptūrinius bei gamtos objektus, bet ir pakvietė klaipėdiečius į kūrybines dirbtuves, kurių metu buvo išbandyta sena nišinė fotografijos technika – fotogrametrija, dažniausiai naudojama sudarant planus ir žemėlapius. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai kartu su menininkais keliavo po Klaipėdą, klausėsi šio miesto istorijų ir fiksavo, jų nuomone, geriausiai uostamiesčio charakterį atskleidžiančius vaizdus.
Fotogrametrija – būdas skenuoti statišką objektą padarant rinkinį nuotraukų, ir, panaudojus kompiuterinę technologiją, sukurti iš jų tekstūrinį trijų dimensijų virtualų objektą. Apdirbant objektus 3D programomis, įvedant „trikdžio“ (glitch) elementą ir susiuvant 3D pastatų fasadus ar skulptūrinius paminklus vieną su kitu, susidaro keista, vaiduokliška ir siurrealistinė miesto perspektyva. Ji tik iš dalies priklauso nuo mūsų – skirtingus pastatų dydžius, kampus, trikdžius ir estetinį kodą išgeneruojame kartu su technologija. Videoįrašas, kuris kol kas yra galutinis šio iš dalies save generuojančio projekto produktas, perkelia žiūrovus į transformuotą realybę. Materijoje nesama nieko nedalaus, todėl šiame virtualiame miesto ture sena ir nauja, tradiciška ir skaitmeniška yra susipynę, o virtuali ir aktuali realybės mainosi vietomis. Laiko ir erdvės samprata priklauso ne tikrajai realybei, o tik regimybei. Ta regimybė, paremta jusline patirtimi, generuojama kartu su technologija. Be juslinės patirties, realiame vaizde, kaip ir virtualioje realybėje, veikiausiai viešpatauja atsitiktinumas, todėl tenka pasikliauti sentimentais ir egodokumentika. Kartu su technologija atsigręžiama į jau esamus statiškus miesto architektūrinius, skulptūrinius, gamtos paminklus ir kuriami nauji virtualūs bei dinamiški antipaminklai, kurie netolimoje ateityje gali įsitvirtinti vietoje realaus miesto peizažo.
Paklausta, kaip sekėsi rezidentūra Klaipėdoje, Dalia Mikonytė džiaugėsi: „Sekėsi labai gerai, nemažai sužinojome apie šį miestą, daug papasakojo sutikti vietos gyventojai. Tyrinėjome ne tik centrinę miesto dalį, bet ir ne taip „sušukuotus“ urbanistinius miesto rajonus, kur ne viskas taip gražu. Mums labai svarbu vaizdas, bet kokį jį pamatysime, priklauso nuo miesto žmonių – ką jie parodo ir papasakoja kelionėje po miestą.“
Šioje menininkų kelionėje pamatyti ir užfiksuoti vaizdai, papildyti kūrybinių fotogrametrijos dirbtuvių dalyvių nuotraukomis, tapo, anot D. Mikonytės ir A. Žudžio, komplimentu unikaliai uostamiesčio architektūrai – videokūriniu „Klaipėdos studija“, atspindinčiu naują, dinamišką miestą virtualioje 3D erdvėje.
Apie menininkus
Dalia Mikonytė – menininkė ir tyrėja, menininkių grupės „Cooltūristės“, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė. Adomas Žudys daugiausiai dirba su 3D grafika ir dizainu, video- bei gatvės meno projektais ir trafaretais.
Menininkai kartu kuria fotografijos, video-, 3D grafikos ir teksto medijų srityse. Kūrėjų darbuose jungiasi klasikinės meno išraiškos formos ir nauji technikos bei mokslo atradimai. Duetas tyrinėja skirtingas suvokimo ir atpažinimo variacijas, juos domina santykis tarp materialumo, technologijų ir tapatybės, kūrybos subjektais tampa intymi ir vieša erdvė bei laikas, asmeninės ir grupinės patirtys, tapatybė ir jos reprezentacija, ženklai, tikrovė, aktuali ir virtuali realybė. Menininkų interesai ir inspiracijos balansuoja tarp istorijos, šiuolaikinio meno ir ateities scenarijų, tarp teorijos ir praktikos.
Šiuo metu duetas aktyviai dalyvauja kultūriniame gyvenime: 2017 m. surengė dvi personalines parodas, jiems skirta Neringos savivaldybės ir Nidos meno kolonijos stipendija, Adomui Žudžiui – Šiaulių jaunojo menininko stipendija.
Videokūrinio peržiūra galima iki liepos 29 d. KKKC Parodų rūmų darbo valandomis: trečiadieniai – sekmadieniais nuo 11 val. iki 19 val.
Daugiau informacijos apie menininkus:
www.daliamikonyte.lt
www.zudys.lt
Plačiau apie projektą „Miesto studijos”:
http://narratives.lt/2017/12/19/dalia-mikonyte-ir-adomas-zudys/
http://pilnas.kaunas.lt/2018/05/07/apie-tai-kaip-is-naujo-pamatyti-miesta-su-kauno-studijos-kurejais/