Akmuo ant vartų, 2024
rasta situacija
M-15 Metalo laužo supirkimo įmonė, Minijos g. 162
Šis kūrinys-situacija primena garsiąją Kafkos parabolę „Prieš įstatymą“, pasakojančią apie žmogų, kuris pasirinko laukti prie dangaus vartų, kol juos kas nors atvers, bet taip ir neišdrįso pats jų atidaryti. Miestų istorijoje, glaudžiai susijusioje su karų istorija, vartai turi galingą simbolinę reikšmę. Gindamiesi vartus užsiremdavo iš vidaus. Ši rasta situacija su vartais, užremtais akmenimi iš išorės, tarytum perkelia atsakomybės ir santykio su įstatymu naštą visuomenei ir praeiviams, tuo pačiu metu pabrėždama fizinės jėgos ir privataus intereso pirmumą santykyje su sprendimo galia. „Akmuo ant vartų“ kelia svarbius klausimus apie privataus verslo požiūrį į viešąjį interesą, apie visuomenės įstatymo privatizavimą ir nevaldomam išnaudojimui paliktą aplinką.
Auridas Gajauskas, Paulina Pukytė
Skylė tvoroje, 2024
rasta situacija
M-16 Metalo laužo supirkimo įmonė, Minijos g. 162 / Rusnės g.
Šį kūrinį-situaciją galima būtų apibūdinti kaip „trečiąjį peizažą“ (Gilles Clement) – žmogaus veiklą ir gamtos elementus jungiantį kraštovaizdį. Šioje vietoje peizažą sudaro metalo laužo kalnas už cementinės tvoros, skylė toje tvoroje, uždengta išrautu didžiulio medžio kelmu, spygliuota viela, ant žemės gulintis betono gabalas su išlindusia armatūra bei įvairiausi krūmokšniai. Rastos situacijos įrėminimas – pavertimas meno kūriniu ir metafora – skatina kritišką žvilgsnį tiek į agresyvias žmogaus veiklas, kuriomis jis skverbiasi į kitas bendruomenes ir gamtą, siekdamas jas pasisavinti, keisti ir išnaudoti, tiek į manipuliacijas, kuriomis mėginama tokias veiklas pateisinti.
Auridas Gajauskas
Auridas Gajauskas yra humanitarinis mokslininkas. Trejus metus buvo parodų ir bibliotekos kuratorius Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Pastaraisiais metais dirbo Ukrainos karo pabėgėlių priėmimo centre Dresdene, kur taip pat atliko etnografinį centro tyrimą. Šiuo metu domisi šiuolaikinio meno kuravimo metodika, socialinių mokslų filosofija ir teorija, infrastruktūrinio aktyvizmo galimybėmis mene ir pasipriešinime socialinei bei kultūrinei atskirčiai.
Projekto iniciatorius ir organizatorius KKKC.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.