Grąžintas bakenas, 20082024

rasta situacija

M-7 Švyturio g. 10

Sakoma, kad jos herbe pavaizduotus bakenus Klaipėda dar XIII a. pasivogė iš Karaliaučiaus (ne pačius bakenus, o tik jų vaizdą; nėra žinoma, kaip tuo metu veikė autorių teisės), nes pati bakenų dar neturėjo. Norint paneigti Klaipėdai ir jos herbui nenaudingą „vagystės“ mitą, nuspręsta šioje vietoje nuo 1852 m. stovėjusio bakeno vaizdą (ne patį bakeną) grąžinti Karaliaučiui, nes jei grąžinai, vadinasi, ne pavogei, o buvai tik pasiskolinęs, nors ir prieš šimtą metų (šiuo atveju – prieš septynis šimtus). Kadangi bakeno čia nebesimato, o bakeno paskirtis yra būti matomam, vadinasi, jo vaizdas jau yra grąžintas. Atsidėkodamas už tokį gražų, nors ir kiek pavėluotą gestą, Karaliaučius padovanojo Klaipėdai dvi kates, kurios apsigyveno šalia grąžinto bakeno pamatų. Tokiu atsakomuoju veiksmu Karaliaučius taip pat norėjo priminti Klaipėdai, kad ši buvo pasiskolinusi du bakenus, o grąžino tik vieną. Iš Klaipėdos pusės galima bandyti pasiteisinti tuo, kad Klaipėda dar 1777 m. Karaliaučiui grąžino ir filosofą Mozę Mendelsoną, kompozitoriaus Felikso Mendelsono (garsiojo vestuvių maršo autoriaus) senelį, neleisdama jam, žydui, apsigyventi Klaipėdoje.

Pasakodama miesto mitą, menininkė atkreipia dėmesį į miesto įvaizdžio kūrimo ir miestiečių dalyvavimo jame klausimus, taip pat į miesto „puošimo“ ir „valymo“ sprendimų problemas bei istorinio-kultūrinio paveldo (ne)išlikimą.

Paulina Pukytė

Nuotrauka: Tomas Martišauskis

300 metų. Ateities meninis akcentas (laikinas), 2024

objektas; Danės skvero „Laiko juostos“ vieno elemento netiksli kopija; putplastis, dažai, 50 x 50 x 500 cm (horizontaliai);

atstumus kūnais ir daiktais išmatavo ir ateitį apskaičiavo Juozas Laivys ir Paulina Pukytė, kopiją pagamino Juozas Laivys

M-3 „Klaipėdos energijos“ teritorija, Danės g. 8, prie Pastato M

Lankymas nuo rugsėjo 24 d. iki 29 d. 15.00–19.00

Lankymas nuo spalio 4 d. penktadieniais 15.00–18.00, šeštadieniais-sekmadieniais 12.00–15.00.

Skulptūrinėje-architektūrinėje Lietuvos šimtmečio paminėjimui skirtoje Klaipėdos istorijos „Laiko juostoje“ Danės skvere (nesutariama, kas jos autorius, nes neaišku, kas svarbiau – idėja, projektas ar įgyvendinimas) tarp sovietinio laikotarpio ir Nepriklausomybės atkūrimo yra 55 metai ir maždaug 75 metrai (santykis 0,733). Nuo Nepriklausomybės iki šios vietos yra maždaug 410 metrų, tad istorijai banguojant tiesia linija ir pritaikius tą patį metų ir metrų santykio koeficientą, kaip tik čia Nepriklausomybės atkūrimui sueitų 300 metų. Šis būsimą istorinę jubiliejinę datą žymintis „visiems priimtinas“, nes „neišsišokantis“, juodas, bet optimistiškas, kažkur matytas, bet neaišku kieno, bet užtat padovanotas meninis akcentas, susietas su miesto istorija ir įvaizdžiu, paremtas atstumo ir laiko santykiu bei numatantis, kas bus ateityje, savo laiko nesulauks, nes, nors ir ilgalaikis, yra laikinas.

Kūrinys kelia miesto kultūrai svarbius klausimus apie su viešųjų erdvių „puošimo“ ir atminties įamžinimo sprendimais susijusias problemas, meninių idėjų vertę bei vadinamųjų miesto akcentų (viešojo dekoratyviojo meno) atsiradimo mieste būdus ir autorystę. Ar istorija tik kartojasi?

213 pėdų (1 pėda = 3 plytelės = 2 iPhone SE ilgiai ir vienas plotis) = 0,352 m x 213 = 75 m

75 metrai = 55 metai (1945–1990), 410 metrų = 300 metų (1990–2290).

Paulina Pukytė

Sofija Baldauskaitė yra nežinoma menininkė.

Projekto iniciatorius ir organizatorius KKKC.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Grįžti į sąrašą.