APIE KKKC REZIDENCIJŲ PROGRAMĄ
Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras organizuoja šiuolaikinio meno projektus ir parodas, skatina tarpkultūrinę komunikaciją, organizuoja kitus kultūros renginius.
Rezidencijų programos tikslas – skatinti tarpkultūrinį bendradarbiavimą ir mainus, gerinti kūrėjų judrumą ir galimybes pristatyti savo kūrybą bei supažindinti klaipėdiečius ir svečius su Lietuvos ir užsienio šalių kūrėjais. Kviečiame kurti ir pristatyti savo kūrybą visuomenei, rengti atvirų studijų dienas, kūrybines dirbtuves, skaityti savo pranešimus ir paskaitas, taip pat įsitraukti į įvairias KKKC veiklas: edukacijų programas, diskusijas, pokalbius, renginius.
Lietuvos ir užsienio menininkams, kuratoriams, tyrėjams ir kitiems kūrėjams skirta rezidencijų programa suteikia galimybę gyventi ir kurti Klaipėdos senamiestyje, įgyvendinti individualius projektus, bendradarbiauti su vietos bendruomene, inicijuoti bei įsitraukti į KKKC kultūrines veiklas.
INFORMACIJA APIE STUDIJĄ
Rezidentams suteikiamas gyvenamos ir kūrybos erdvės. Vienu metu gali apsistoti rezidentas (su šeima ar partneriu) arba grupė iki 4 asmenų (galintys apsistoti vienoje patalpoje). Rezidencijos trukmė nuo 1 savaitės iki 2 mėnesių. Rezidentams, priklausomai nuo rezidencijos trukmės ir projekto, gali būti skiriama iki 500 Eur priemonėms kūrybinei veiklai ir pragyvenimui. Darbo erdvę sudaro 20m2 plotas. Reziduojantys menininkai dalinai aprūpinti jiems reikalingomis medžiagomis, padedama organizuojant parodą ir pristatant projektą. Meninė rezidencija skatina mainus, dialogą ir eksperimentavimą. Rezidencija yra pagrįsta procesu, todėl atvykstantys menininkai turėtų kurti projektus atsižvelgiant į ryšį su vietine aplinka ir bendruomene.
REZIDENTAI (2023)
Sausis 2 d. – vasario 28 d. Aaron McLaughlin „Tebekuriantys meną. Klaipėda“
Aaron McLaughlin – iš Airijos kilęs menininkas ir kuratoriu dirbantis įvairiose tarpdisciplininėse srityse – tekstų rašymo, skulptūros, scenos meno ir kt. Rezidencijos metu kuratorius surengė vieną pirmųjų institucinio palaikymo sulaukusią parodą „Tebekuriantys meną. Klaipėda“, kuri yra originaliosios platformos modelio tęsinys.
Spalio 10 d.– spalio 31 d. Aleksandra Jakubczak ,,Baltijos jūros regiono tyrimas‘‘
Aleksandra yra menininkė, dirbanti scenos menų srityje, tarp teatro, instaliacijos ir performanso. Savo darbuose ji tyrinėja dovanų ekologiją, efemeriškas bendruomenes. KKKC rezidencija – vienas iš pirmųjų naujo projekto ,,Baltijos jūros regiono tyrimo’’ etapų.
Gegužės 9 d. – birželio 4 d. Marie ir Bram ,,Garso diplomatija‘‘
Marien ir Bram – muzikantė ir permakultūralistas – jau daugelį metų daugiausiai savo dėmesio skyrė garsui. Jų kūryba svyruoja tarp vizualiųjų menų, aplinkos garso įrašų, eksperimentinės muzikos ir ekologijos. Menininkai KKKC pristatė garso instaliaciją ,,Garso diplomatija‘‘ , sukurtą rezidencijos metu.
Balandžio 23-28 d; gegužės 2-9 d. Meryem Bayram ,,Erdviniai performansai‘‘
Maryem Bayram – tai daugelio sričių menininkė, scenografė ir kuratorė. Jos darbai – instaliacijos, performansai ir scenografija. Rezidencijos metu surengė savo performansą, kurį buvo galima pamatyti KKKC Parodų rūmuose.
Birželio 22 d. – liepos 6 d. Gemma Hansson Carbone Kolektyvinis vaikščiojimas ,,Mirti kaip šaliai‘‘
Gemma H. Carbone yra Švedijos ir Italijos menininkė bei režisierė. Rezidencijos metu menininkė pristatė projektą „MIRTI KAIP ŠALIAI“ , kurio metu kvietė Klaipėdos miesto gyventojus ir svečius į kolektyvinį pasivaikščiojimą istoriniais ir geografiniais miesto kraštovaizdžiais.
Rugpjūčio 28 d. -rugsėjo 11 d. Mary Marinopoulou ,, Absorb Ensembel’’/,,Kolektyvinis susitapatinimas”
Mary Marinopoulou tyrinėja savęs pajautą (angl. „sense of self“) vietos atžvilgiu: fizinę, geografinę bei psichinę proto būsenas bei įsivaizduojamą ir atminties (prisiminimų) erdves. Rezidencijos metu menininkė kvietė į kvietė į kūrybines dirbtuves ,,Absorb Ensembel’’/,,Kolektyvinis susitapatinimas’’.
Rugsėjo 25 d. – spalio 8 d. Tereza Nováková „Drugelio sparnų plazdėjimas“
Tereza Novakova – nepriklausoma šiuolaikinio meno kuratorė ir kritikė iš Čekijos. Pagrindinė Terezos darbų tema – menas viešojoje erdvėje, erdvių transformavimas kultūros reikmėms. Rezidencijos metu menininkė kvietė į dirbtuves Skulptūrų parke, pavadintas „Drugelio sparnų plazdėjimas“. Jų metu daugiausia dėmesio skiriama vietokūrai (placemaking), skatinamas jautrumas aplinkai, taip pat tyrinėjama meno reikšmė viešojoje erdvėje.
Birželio 6 – 18 d. Monika Dirsytė ,,Kūrybinės performanso dirbtuvės’’
Monika Dirsytė– viena iš žymiausių performanso menininkių Lietuvoje, dažniausiai dirbanti instaliacijos ir performanso takoskyroje. Menininkė miesto gyventojus kvietė į performanso dirbtuves, jų metu dalyviai galėjo praktiškai išbandyti performanso žanrą. Dirbtuvės vyko pagal lektorės sukurto performanso ‘‘The ball‘‘. metodiką.
Liepos 31 d. – rugpjūčio 5 d. Domas Rinius ,,Analoginės fotografijos dirbtuvės‘‘
Domas Rinius yra menininkas – fotografas dirbantis su analogine fotografija. Rezidencijos metu menininkas kvietė į visą savaitę vykusias dirbtuves, kurių metu gyventojai galėjo Pamatyti analoginės labaratorijos principus ir kiekvienas turės galimybę įsiamžinti senąja fotografine technologija, kuomet fotografuojama senoviniais dumpliniais fotoaparatais.
Balandžio 17 – 22 d.; rugpjūčio 14 – 27 d. Robertas Narkus ,,Gut Feeling‘‘
R. Narkus – Vilniuje gyvenantis menininkas, dirbantis su įvairiomis medijomis, įskaitant performansą, fotografiją, videokūrinius, koliažus, pažangias technologijas ir kt. Rezidencijos metu menininkas kūrė plėtojo 2022 m. Lietuvos nacionaliniame paviljone 59-ojoje Venecijos meno bienalėje pristatyto projekto „Gut Feeling“ idėjos. Klaipėda – kaip ir Venecija – įsikūrusi prie jūros. R. Narkaus darbai, parkeliavę iš Italijos, uostamiestyje buvo eksponuojami juos specialiai adaptuojant naujoms erdvėms ir Lietuvos pajūrio kontekstui.
REZIDENTAI (2024)
Sausio 1 d. – vasario 1 d. Auridas Gajauskas ,,Klaipėdos miesto pietinės dalies tyrimas‘‘
Auridas Gajauskas yra nepriklausomas kuratorius ir humanitarinis mokslininkas. Rezidencijos metu A. Gajauskas tyrinėjo miestą, skirtingus jo rajonus, dalyvavo susitikimuose su Klaipėdos menininkais, kūrėjais. Buvo organizuotas susitikimas, kuriuo metu A. Gajauskas pristatė savo Klaipėdos miesto pietinės dalies tyrimą.
Vasario 14 d. – kovo 3 d. Kristiana Karklina ,,Meno festivalio gyvavimo ciklas‘‘ ,,Visi mano šunys‘‘
Kristiana Karklinayra Rygoje gyvenanti kuratorė ir muzikantė. Karklina yra viena iš Rygos Skulptūrų kvadrienalės turinio ir programos kuratorė.
Rezidencijos metu K. Karklina skaitė pranešimą tema: ,,Meno festivalio gyvavimo ciklas ir produkcija” ir KKKC Parodų rūmuose surengė audiovizualinį performansą ,,Visi mano šunys’’.
Balandžio 16 d. – gegužės 19 d. Tata Frenkel ,,Grand Synth‘‘
Tata Frenkel yra menininkė-tyrėja bei edukatorė iš Vilniaus. Tereministė, dirba elektroakustikos, eksperimentalaus radijo bei kultūros edukacijos srityse. 2023 metais laimėjo pagrindinį JCDecaux Premijos prizą.
Rezidencijos metu Tatos Frenkel ir Jan‘o Glöckner kvietė į radijo laidos “Grand Synth” epizodo gyvą transliaciją, kurios metu skambėjo KKKC rezidentės Tatos Frenkel ir Jan‘o Glöckner gyvas eksperimentinės elektronikos koncertas.
Kovo 3 d. – kovo 23 d. Justina Semčenkaitė ,,Nešiojamas protestas: kas yra mados aktyvizmas‘‘
J. Semčenkaitėyra drabužių dizainerė, VDA Tvarios mados disciplinos lektorė ir mados apžvalgininkė, šiuo metu dizaino doktorantūroje plėtojanti mados aktyvizmo temą.
KKKC rezidencijos metu J. Semčenkaitė surengė paskaitą tema NEŠIOJAMAS PROTESTAS: KAS YRA MADOS AKTYVIZMAS. Po paskaitos surengtos kūrybinės dirbtuvės leido ne tik teoriškai pasimatuoti aktyvistinį drabužį, bet ir prisidėti prie jo kūrybinio proceso.
Birželio 4-27 d. Austėja Platūkytė ,,SeaLeather‘‘
Austėja Platūkytė yra kūrybinė tyrėja, dirbanti tarp medžiagų dizaino ir mokslo, technologijų ir amatų disciplinų. Austėja yra medžiagų dizaino ir Zero Waste filosofijos pradininkė Lietuvoje, pirmosios ir vienintelės Baltijos šalyse tvarių medžiagų kolekcijos Biomaterials Library įkūrėja bei projekto SEAWEED FOAM kūrėja ir dizainerė.
Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) meno rezidencijos metu Austėja susitiko su Klaipėdos Universiteto (KU) Jūros Tyrimų Instituto mokslininkais ir naudodama lauko tyrimų metu surinktas į krantą išmestas jūržoles, Austėja sukūrė SeaLeather instaliaciją, atspindinčią eutrofikacijos problemą Baltijos jūroje.
Birželio 28 – Liepos 8 d. ir Liepos 28- rugpjūčio 7 d. Laima Kreivytė Dalyvavimas projekte ,,Reiškinys M‘‘
Laimai Kreivytei teko kuruoti per 50 parodų Lietuvoje ir užsienyje, tarp jų Baltijos paviljoną 3-ojoje Prahos bienalėje, Lietuvos paviljoną 53-ojoje Venecijos bienalėje ir Nacionalinės dailės galerijos pastovią XX-XXI a. ekspoziciją. Menininkė yra Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatė (2018). Rezidencijos metu buvo atliekamas Klaipėdos miesto meninis tyrimas, kurio metu sukurtas performansas parodytas projekto ,,Reiškinys M” metu.
Liepos 9 – liepos 27 d. Karina Kazlauskaitė Dalyvavimas tarptautinėje meno trienalėje ,,Nenuspėjamos ateitys. Vanduo‘‘
II – osios tarptautinės meno trienalės ,,Nenuspėjamos ateitys.Vanduo‘‘ atrinkta rezidentė. Menininkė kuria konceptualius papuošalus, orginalius meno objektus ir instaliacijas, įtraukdama fotografiją, piešinį, šviesos efektą, video performansą. Jos kūryboje – gamtos ir kultūros priešpriešos, ekologinių grėsmių nuojautos, identiteto apmąstymai ir paieškos, galios ir jėgos kritika. Rezidencijos metu menininkė kūrė vaizdo performansus ir objektus iš Klaipėdoje rastų objektų.
Rugpjūčio 9 -31 d. Emilija Škarnulytė Bendradarbiavimas su KU Jūros tyrimų instituto mokslininkais
Dirbanti tarpdisciplininio meno srityje, kūrėja eksperimentuoja su videomedijos teikiamomis galimybėmis, balansuoja tarp dokumentalumo ir fikcijos, filmavimui dažnai renkasi vietas, objektus ir subjektus, reikalaujančius didelių pastangų ir drąsos, ir taip žiūrovui atveria ligi tol nematytą, nepatirtą ir neapmąstytą erdvę. Rezidencijos metu menininkė bendradarbiavo su Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkais ir vykdė archyvinės medžiagos paieškas savo tolimesniems darbams.
Rugsėjo 6 d. – rugsėjo 29 d. Juan Duart Projektas ir paroda ,,Augury‘‘, eksperimentinės muzikos koncertas Klaipėdoje
Juanas Duarte’as (gimęs Meksikoje) yra menininkas-tyrėjas aplinkos garso srityje, gyvenantis Suomijoje. Svarbiausias jo tyrimas yra ryšys tarp atmosferos, klausymosi veiksmo ir gilios derinimo koncepcijos. Jo misija neapsiriboja įprastiniais, išskirtiniais ar deterministiniais gamtos ir technologijų santykio supratimo metodais. J. Duarte tyrimai sukasi aplink gamtos ir technologijų simbiotinio ryšio tyrinėjimą per aplinkos garsą. Menininko darbai pristato artefaktus, kurie rezonuoja su atmosferos energija. Savo požiūriu jis siūlo įvairias technologijas, skirtas prisitaikyti prie gamtos. 2024 m. Juanas Duarte dalyvauja menininkų rezidencijose „Titanik“ galerijoje (Suomija) ir Nidos meno kolonijoje (Lietuva). Ir savo projektą „Augury“ eksponavo Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre, taip pat rezidencijos metu pristatė eksperimentinės muzikos koncertą.