TARPTAUTINIS MOTERŲ FILMŲ FESTIVALIS „ŠERŠĖLIAFAM”

Kovo 15 d.

17.30 val. Godos Rupeikaitės filmas „Variacijos kaukių tema“ (Lietuva)
18.10 val. Juana Macías „Planai rytojui“ (Ispanija)
20.00 val. Jon Garaño, José Mari Goenaga „80 dienų“ (Ispanija)

Kovo 16 d.
17.30 val. Diana Fabiánová “Mėnulis tavyje“ (Slovakija)
19.00 val. Mariana Čengel Solčanská „Legenda apie skraidantį Kiprietį„ (Slovėnija, Lenkija)
21.00 val. Raimundas Banionis „Neatmenu tavo veido“ (Lietuva)

Bilietas 6 lt

Variacijos kaukių tema (ŠERŠĖLIAFAM LIETUVIŠKA PREMJERA)
Dokumentika
Režisierė – Goda Rupeikaitė
Lietuva, 2012 m., 30 min.
Originalo kalba: lietuvių
A
Dokumentinis filmas „Variacijos kaukių tema“ – tai siekis prisiliesti prie žmogaus paslapties, pridengtos kauke. Tai tarsi ėjimas nesibaigiančiu koridoriumi su daugybe durų.
Filmas, lyg mozaika, supintas iš skirtingų gyvenimų akimirkų, kurias visas jungia kaukių motyvas. Kaukė čia ir šventinis atributas, ir meno kūrinys, saviraiškos priemonė, ir tikrųjų jausmų slėpimas ar socialinio statuso atspindys. Kiek veidų, kiek skirtingų sluoksnių savyje gali talpinti žmogus?

Planai rytojui (PAGRINDINĖ PROGRAMA)
Planes para mañana
Drama
Režisierė – Juana Macías
Vaidina: Carmen Elías, Goya Toledo, Ana Labordeta
Ispanija, 2010 m., 96 min.
N-12
Originalo kalba: ispanų, subtitrai – lietuvių
Įvairaus amžiaus ir skirtingų aplinkybių supamos moterys, turės priimti lemiamus sprendimus, nuo kurių priklausys jų tolimesnė ateitis. Ar Inés nuspręs tęsti nėštumą, nepaisant iškilusių sunkumų? Ar Mariana pagaliau supras, jog jos santuoka pasmerkta žlugti? Kaip elgsis laimingą šeimą sukūrusi Antonija, kai jos tikroji gyvenimo meilė pasiūlys atnaujinti santykius? Ir kas nutiks dėl iširusios šeimos keršto ištroškusiai Monikai? 2011-aisiais metais  filmas buvo nominuotas dviems “Gojos” apdovanojimams.

80 dienų (LOTYNŲ MOTERYS)
80 Egunean
Drama
Režisieriai: Jon Garaño, José Mari Goenaga
Vaidina: Itziar Aizpurua, Mariasun Pagoaga, Jose Ramon Argoitia
Ispanija, 2010 m., 105 min.
Originalo kalba: baskų, subtitrai: lietuvių, anglų
T
Lankydamos giminaičius San Sebastiano ligoninėje netikėtai susitinka dvi vaikystės draugės. Po penkiasdešimties metų pertraukos moterys iš naujo atranda ryšį ir dalijasi prisiminimais. Jų gyvenimai susiklostė labai skirtingai: Achun tapo ūkininko žmona, o Maitė – karjeros aukštumas pasiekusi muzikantė. Nors praėjo daug laiko, moterys netrunka susibičiuliauti iš naujo. Achun vyrui nepatinka, kad žmona taip dažnai lanko ištiktą komos buvusį žentą, o jam tenka sėdėti namie vienam – juk, išėję į pensiją, dienas jie turėtų leisti drauge. Tačiau Achun į ligoninę važinėja dėl Maitės, su kuria jaučiasi lyg naujai užgimusi. Niekad neslėpusi savo seksualinės orientacijos Maitė prisipažįsta esanti lesbietė ir tai labai sutrikdo Achun. Moteris blaškosi tarp užgimusios aistros Maitei ir santuokinių įsipareigojimų.

Mėnulis Tavyje (SPECIALIEJI SEANSAI)
The moon inside You
Dokumentika
Režisierė – Diana Fabiánová
Slovakija,  2009 m.,  75 min.
Originalo kalba: slovakų, subtitrai: lietuvių.
Diana kenčia nuo problemiškų mėnesinių. Su kiekvienu ciklu iškyla vis tas pats klausimas: iš kur skausmas ir susierzinimas, jei esu sveika? Šis nekaltas smalsumas tapo emocinės kelionės į pačias moteriškumo ir gyvenimo gelmes priežastimi. „Mėnulis Tavyje“ – tai netikėtas žvilgsnis į tabu, kuris apsprendžia politinę bei socialinę moterų ir vyrų realybę daug stipriau, nei tai norėtų pripažinti visuomenė.

Legenda apie skraidantį Kiprietį  (KONKURSINĖ PROGRAMA)
Lietajúci Cyprián
Drama
Režisierė – Mariana Čengel Solčanská
Vaidina: Marko Igonda, Pawel Malaszynski, Aleksandr Domogarov, Radoslav Brzobohatý
Slovakija, Lenkija, 2010 m., 108 min.
Originalo kalba: slovėnų, lenkų, subtitrai: lietuvių, anglų k.
A
Sena legenda pasakoja, jog labai seniai kalnų vienuolyne gyveno paslaptingas vienuolis, gydytojas ir žolininkas, kuris išmanė tūkstantį mokslų ir tūkstantį amatų. Jį visi vadino Kipriečiu. Žmonės kalba, jog kartą jis sumeistravo skraidančią mašiną ir nuskrido pas Dievą.

Neatmenu Tavo veido (aktorės Gabijos Jaraminaitės-Ryškuvienės portretas)
Režisierius – Raimundas Banionis
Vaidina:  Gabija Jaraminaitė, Eugenija Šulgaitė, Albinas Keleris, Gediminas Karka, Ina Rosenaitė, Lukas Žilys, Dalia Melėnaitė, Linas Paugis, Eleonora Koriznaitė, Augustas Šavelis, Audronė Marcinkevičiūtė, Renatas Sajauka, Vytautas Grigolis
Socialinė drama
Lietuva, 1988 m., 83 min.
(T)
Apleistame name ant Nemuno kranto įsikūrė vaikų širdininkų sanatorija. Čia patenka persistengęs sportininkas Saulius, kuriuo, kaip nauju veidu, tuoj visi susidomi, o labiausiai – anemiška Leta, matyt, turinti įgimtą širdies ydą. Tiesa, tas visų dėmesys pasireiškia netradiciškai: šiurkštumu, provokacijomis, netaktu. Tokia jau sanatorijos kasdienybė, kurioje kiekvienas stipriau ar silpniau išgyvena savąjį nepilnavertiškumą. Šioje erdvėje susiduria ir dvi auklėjimo sistemos: vyriausiosios gydytojos nesibaigiančiais grasinimais paremta akla disciplina ir jauno radikalo Antano, psichologiniais žaidimais bandančio įveikti vaikuose bandos jausmą, pabudinti individualybes, vidinę laisvę. Disciplina sanatorijoje, kad ir kaip stengtųsi informatoriais save apsupusi gydytoja, šlubuoja. Naktimis pacientai klaidžioja kas kur, tarp Letos ir Sauliaus užsimezga meilės daigai. Letą rengia operacijai, kai jos palatoje naktį randamas ją už rankos laikantis Saulius, kyla skandalas, mergaitę išveža greitoji. Šią krizę išprovokavo patys suaugusieji ir jų tarpusavio konfliktai.
Po kiek laiko Saulius aplanko Letą namuose. Jie persimeta keliais žodžiais, beveik kaip visai nepažįstami žmonės. „Užeik kada…“ – abejingai skamba paskutinioji frazė.
Festivaliai: Visbadenas (Vokietija) 1988; Kosta de Estoril (Portugalija) 1989 – prizas už režisūrą; Maskvos pirmasis tarptautinis festivalis 1989 – Grand Prix.