Reiškinys M

Miestas gali būti. Miestas gali būti nematomas (kaip įrodė Calvino) ir gali būti tik matomas, kaip fata morgana dykumoje. Miestas ir pats gali būti dykuma (kaip parodė Antonioni). Miestas gali būti tiesiog troškimas (kaip papasakojo Kanovičius). Žmonių apleistas miestas (kaip Famagusta) vis tiek yra miestas. Sugriautas miestas (kaip Mariupolis) vis tiek yra miestas. Miestas yra tekstas ir nėra kitos išeities, kaip tik jį skaityti. Miestas yra mitas ir nėra kitos išeities, kaip tik juo tikėti. Miestas gali apgauti. Miestas gali apsaugoti. Miestas gali įkalinti. Miestas gali išduoti. Miestas yra labirintas, nuolat reikalaujantis pasirinkti. Mūsų pasirinkimai virsta mūsų istorija.

Reiškinys M – tai su vieta ir kontekstu susijusių specialiai Klaipėdai sukurtų šiuolaikinio meno kūrinių paroda mieste. Šiuo projektu siekiama atidžiau pažvelgti į Klaipėdą pirmiausia kaip į miestą, į jo istoriją ir kasdienybę, sociumą ir simbolius, architektūrą ir struktūrą, gamtą ir ekologiją, geografiją ir psichogeografiją, sielą ir savitumą. Siekiama skatinti ir Klaipėdos gyventojus įsitraukti į savo miesto stebėjimą, tyrimą ir kūrimą, atrasti nematytas, nepastebėtas, pamirštas, „nesvarbias“ jo vietas ir savybes, pažvelgti į jį kitu kampu ir kitomis akimis. Miestas – tai ne tik fizinis tankumas, aukštumas ir greitis, bet ir „nematoma“ daugiasluoksnė, daugiakryptė miestiška kultūra. Miestas – tai sistema, tai ribos, sienos, planai, simboliai, paminklai, vietoženkliai, pavadinimai, institucijos, instrukcijos, taisyklės, detalės, klaidos, fantazijos. M – tai ne tik miestas, bet ir menas, mokslas, mitas, meilė ir, galiausiai, metafora.  

Šiame mieste jau yra K formos pastatas (Klaipėda), mūsų projektas sukūrė ir pastatą M (Mėmelis), o, kaip žinome, K + M = KM (karšta meilė tarp skirtingų kultūrinių tradicijų).

Dvylika Lietuvos menininkų (vieną išgalvojome kartu) tyrinėjo Klaipėdos miestą kaip tekstą, kaip mitą, kaip (dez)informaciją, kaip reprezentaciją, kaip vizualinių „kovų“ lauką. Šie meniniai tyrimai pristatomi klaipėdiečiams ir miesto svečiams konceptualių ir vizualių meno kūrinių viešosiose miesto erdvėse pavidalu.

Parodoje dalyvauja: Sofija Baldauskaitė, Kostas Bogdanas, Marija Drėmaitė, Auridas Gajauskas, Agnė Gintalaitė, Tata Frenkel, Laima Kreivytė, Juozas Laivys, Tomas Martišauskis, Liucija Teodora Mikučionytė, Paulina Pukytė, Jurga Šarapova, Viktorija Juzefa Venckutė.

Daugiau informacijos (spauskite čia).

Apie menininkus ir jų kūrinius:

Sofija Baldauskaitė

Kostas Bogdanas

Marija Drėmaitė

Auridas Gajauskas

Agnė Gintalaitė

Tata Frenkel

Laima Kreivytė

Juozas Laivys

Anton Lukoszevieze 

Tomas Martišauskis

Liucija Teodora Mikučionytė

Paulina Pukytė

Jurga Šarapova

Viktorija Juzefa Venckutė

Koncepcijos autorė ir kuratorė: Paulina Pukytė

Projekto iniciatorius: Liudas Andrikis

Projekto vadovė: Žana Jegorova

Projekto koordinatorė: Viktorija Norvilienė

Bukleto sudarytoja: Paulina Pukytė

Grafikos dizainerė: Austėja Andrulaitytė

Kalbos redaktorė: Violeta Kundrotienė

Komunikacija: Ramunė Šliuožaitė

Techniniai sprendimai: Robertas Laugalys, Rimantas Zaleckas, Vytautas Kūra, Robertas Navickas

Organizatorius: Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.