Romos Auškalnytės paroda „Kūnas kaip tekstas“

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2022 m. gegužės 13 d., penktadienį, 17 val. atidaroma tarpdisciplininio meno kūrėjos Romos Auškalnytės (Suomija / Lietuva) paroda „Kūnas kaip tekstas / Corpus ut text“. Gegužės 14 d., šeštadienį, 18 val. vyks ekskursija po parodą, 19 val. – menininkės performansas „Nestabili žemė / Unsolid ground“.

 

Kūrėjo kūnas ir kūrinio „kūnas“ – abu skirtingais paviršiais, skirtingomis „odomis“. Tekstas – kūno, objekto paviršiuje. Koks tai paviršius? Ar tai popierius, medžiaga, o gal – oda?

Tekstas Romos Auškalnytės kūriniuose tampa vienijančia gija, kuri jungia menininkės darbus ir idėjas. Nuo 2013 m. Roma ieško komunikacijos su žiūrovu per tekstą, jungdama pastarąjį su įvairiomis technikomis, eksperimentuodama teksto reikšme, jo forma ir reprezentavimo galimybėmis. Menininkės darbuose tekstas tampa esmine detale, kuri informuoja žiūrovą, suteikia žiūrinčiajam tiesiogines nuorodas arba „transformuojasi“ antraeile detale, kuri kelia klausimus, verčia žiūrovą abejoti matomu.

 

Parodos „Kūnas kaip tekstas / Corpus ut text“ darbai pristato įvairiapusę menininkės kūrybą – nuo tradicinės litografijos antspaudų iki performansų ar instaliacijų, sukurtų per paskutinių septynerių metų laikotarpį. Parodoje menininkė eksponuos ir keletą profesoriaus Algio Kliševičiaus darbų, kursiančių savitą vizualų dialogą su Romos Auškalnytės darbais, laikmečiu, žiūrovu.

„Mano pagrindinė kūryba yra orientuota į tarpdisciplininį meną. Esu linkusi eksperimentuoti su įvairiomis medijomis – nuo tradicinės grafikos iki performanso ar net fotografijos, ieškodama tinkamo būdo išreikšti mintims. Savo kūryboje tyrinėju kūną ir jo paviršių kaip medžiagą, ieškau būdų, kaip dirbti su juo ir ant jo, kaip aktualizuoti gestą, laiką ir repeticijos svarbą grafikos mene, kai jie visada slypi už galutinio atspaudo. Šie procesai mane įkvepia ir veda prie naujų idėjų ir įvairių meno kūrinių transformacijų. Tekstas tapo didele to dalimi, nes jis glaudžiai susijęs su mano grafikos darbais ir buvo vienas iš mano pirmųjų darbų įkvėpėjų“, – savo kūrybą pristato menininkė.

 

Apie autorę

 

Roma Auškalnytė (g. 1988 m. Šilutėje) 2004 m. baigė Šilutės meno mokyklą. 2012 m. Vilniaus dailės akademijoje įgijo grafikos bakalauro laipsnį. Nuo 2013 m. studijavo Suomijos dailės akademijoje (KUVA) Helsinkyje, 2016 m. įgijo grafikos magistro laipsnį. Aktyviai dalyvauja vietinėse ir tarptautinėse parodose. Menininkės darbų yra įsigiję Šiuolaikinio meno muziejus Kiasma (Suomija), Grand Palais des Beaux Arts de Lille muziejus (Prancūzija) ir privatūs kolekcininkai. Šiuo metu R. Auškalnytė gyvena ir kuria Helsinkyje.

 

Gegužės 13 d. 17 val. Romos Auškalnytės parodos „Kūnas kaip tekstas“ atidarymas.

Gegužės 14 d. 18 val. ekskursija po parodą su menininke.

Gegužės 14 d. 19 val. R. Auškalnytės performansas „Nestabili žemė / Unsolid ground“.

 

Paroda organizuojama kartu su VšĮ Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla

www.ink4art, ji yra renginių ciklo, skirto Pirmosios rašto meno parodos, surengtos Klaipėdoje 1992 m., 30 metų sukakčiai paminėti, dalis.

 

Parodą iš dalies remia Suomijos meno skatinimo centras  „Taike“.

 

Algio Kliševičiaus kūriniai parodai paskolinti iš menininko šeimos archyvo.

 

Paroda veiks iki 2022 m. birželio 5 d.

 

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

 

Renginių metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti viešinami įvairiose medijos priemonėse.