Jurga Juodytė

Jurga Juodytė ir moteriškos relikvijos

Kovo 9 d. 18 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (Didžioji Vandens g. 2) atidaroma Jurgos Juodytės personalinė paroda „Moteriškos relikvijos“.

Menininkė Jurga Juodytė parodoje tyrinėja moters situaciją, atliekamą vaidmenį šiuolaikinės visuomenės kontekste. Kalbėdama jai rūpimomis temomis autorė šiuo atveju naudoja krikščioniškos ikonografijos klišes.

Patinka mums tai ar ne, esame išaugę krikščioniško mentaliteto aplinkoje. Visuotinio persimaišymo praskiestos ir tapusios ypač miglotomis krikščionybės sampratos vis dar veikia kaip mūsų mąstymo konstitucijos dalis. Tai puikiai suvokusi Jurga Juodytė savo kūriniais kreipiasi į mus suprantamais simboliais. Naudodamasi Šv. Mergelės Marijos vaizdavimo gramatika ji pasakoja apie dabarties moteris, o dar konkrečiau – apie bevaikes trisdešimtmetes. Moterys iš įvairių gyvenimo sričių ir skirtingų profesijų, panašios į daugybę mūsų pažįstamų pozuoja dangaus fone apsivilkusios raudona suknele (kančios, šventumo ir karališkumo atributas) bei mėlynu apsiaustu (simbolizuoja dangų ir dieviškumą, tiesą ir pastovumą). Žemiškos moterys sutaurinamos ne tik apvelkant Madonos simboliniais drabužiais, bet ir švytėjimo efektu (eksponuojama šviesdėžėse – nuoroda į bažnyčiose populiarius vitražus). Pagal vaizdo schemą trūksta tik kūdikio…

Tai, kad menininkės santykis su religija nėra nepagarbus, o atviras rodo ir jos video performansas „Balta“. Čia ji atlieka (apsi)plovimo ritualą – turbūt tikėdamasi gauti žadamą, bet neįvardintą atpildą. Menininkė simboliškai įvykdo net nekaltybės reikalavimą – tarsi aukodama dėvimus nuotakos apdarus plauna jais grindis. Kaip kad Madonoms trūksta kūdikių, šioje vaizdavimo schemoje nuotakai trūksta jaunikio. Remiantis krikščionybės vaizdavimo tradicija: kai šalia moters nėra vaiko arba vyro, jos vaidmuo tampa nebeaiškus.

Menininkė savo darbais nepateikia vienareikšmio atsakymo, tad lieka vertinti menininkės ryžtą prieštarą provokuojančius reikalavimus patirti praktiškai, nebijant susidurti su netikėtomis vaizdo reikšmėmis.

Parodos atidarymo dieną, t.y. kovo 9 d. 15 val. kviečiame į ekskursiją po parodą su jos autore, kurios metu sužinosite plačiau tiek apie parodoje eksponuojamus kūrinius, jų pasakojamas istorijas, tiek plačiau apie pačią autorę.

Paroda vyks iki 2011 04 01