„Knyga. Be pavadinimo”

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Klaipėdos fakulteto grafinio dizaino studijų programos paroda „Knyga. Be pavadinimo“ tai – jau antrą kartą Klaipėdoje vykstančio Knygos meno festivalio dalis. VDA Klaipėdos fakultetas festivalyje dalyvauja pirmą kartą ir su džiaugsmu pristato studentų bei dėstytojų darbų parodą. Šioje parodoje bus galima išvysti platų spektrą kūrinių knygos ir rašto meno temomis. Nuo knygos, kaip meno objekto, kaligrafijos meno iki šiuolaikinių moderniųjų technologijų pagalba sukurtų knygų.

Parodą „Knyga. Be pavadinimo“ būtų galima suskirstyti į tris stambesnes dalis: pirmoji – studentų kaligrafijos meno darbai. Šia parodos dalimi lankytojams norime priminti apie tai, jog knyga yra ne vien tekstas ar raštas, ne vien popierius ir jame atspausdintas tekstas. Emociją galime perduoti ne tik tekstu, bet ir grafika. Tai rodo studentų sukurti kaligrafijos meno darbai, kuriuose tekstas nėra svarbiausia kūrinio dalis. Esme tampa meninė teksto išraiška ir priemonės, kuriomis ji yra sukurta.

Antroji dalis – kaligrafijos knygutės ir knygų, kaip meno objektų, interpretacijos. Grafinio dizaino studentai ne tik pristato savo kurtas kaligrafijos knygutes, kuriose vaizdžiai įprasmina įvairius tekstus ir eilėraščius, bet ir interpretuoja knygą, kaip tam tikrą meninį objektą. Taip perdarydami ir suteikdami knygai visai naują kūną. Parodydami, jog knyga nėra vien tik popierius ir jame atspausdintas tekstas. Knyga, kaip savarankiškas ir nepriklausomas vienetas, gali būti laikoma meno kūriniu.

Trečioji dalis – dvi interaktyvios knygos, prie kurių savo kūryba prisidėjo ir VDA Klaipėdos fakulteto dėstytoja, tapytoja, doc. Irma Leščinskaitė. Vienoje panaudotas, šiuo metu pasaulyje itin išpopuliarėjęs, dirbtinis intelektas, o kitoje modernios bei interaktyvios technologijos, leidžiančios knygą ne tik vartyti ir skaityti. Lygiai greta, naudojantis išmaniuoju telefono, knygą galima apžiūrėti erdvėje (3D technologija), paklausyti pasakojimų bei peržiūrėti įvairius vaizdo failus.

Todėl kviečiame į KKKC Parodų rūmų pirmojo aukšto holą aplankyti VDA Klaipėdos fakulteto grafinio dizaino studijų programos studentų ir doc. Irmos Leščinskaitės darbų parodos ir kitų Knygos meno festivalio renginių.

Knygos „Dra ta ta” leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba. Leidėjas Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Pagrindinis partneris: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus. Knyga įvertinta už interaktyvumą, vizualumą ir skvarbų kūrybišką žvilgsnį į praeitį ir gavusi šiuos apdovanojimus: Baltijos šalių gražiausių knygų konkurso laureatė, LR Kultūros ministerijos knygos meno konkurso nugalėtoja, Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) (Lietuvos skyrius) už geriausią pažintinę metų knygą skiria apdovanojimą autorių kolektyvui (Rokui Bilinskui, Sigutei Chlebinskaitei, Rimantui Driežiui, Agnei Dautartaitei-Krutulei, Irmai Leščinskaitei, Leonardui Mekioniui, Antanui Skučui, Margaritai Valionytei).

Parodos kuratorius

VDA Klaipėdos fakulteto grafinio dizaino progr. vadovas,

lekt. Martynas Lapas

Knygos meno festivalį organizuoja Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

Projektą finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.